Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Česká návrhářka oblékne modelky v Maastrichtu do kanafasu

Design

  6:38
Na jubilejním desátém ročníku mezinárodního festivalu módy a designu Fashionclash, který se koná od 15. do 17. června v nizozemském Maastrichtu, nebude ani letos chybět česká móda.

Pro originální sérii osmi modelů sestávající z patnácti oděvů se Čapková rozhodla zvolit tradiční český materiál - kanafas. Z této látky se od 15. století šily peřiny, závěsy, utěrky, či tradiční sukně „kanafasky“ a jiné součásti prostého lidového oděvu. foto: Michaela Čapková a České centrum

Michaela Čapková zde představí svoji originální kolekci inspirovanou historií, na kterou použila jako materiál tradiční kanafas. Na oděvech aplikovala i krystaly z Preciosy. Tanečnice Andrea Vykysalá – Benková svou performancí přiblíží koncept celé kolekce.

Návrhářka zvolila koncepci inspirovanou vznikem republiky z celoročního ateliérového projektu na UMPRUM v ateliéru Liběny Rochové s názvem Power of Identity – Memory Fashion Message. Výchozí ideou pro její dámskou kolekci je „proměna“. Oděv podává svědectví o vztahu člověka a historického artefaktu. Původně vznikl jako předmět sloužící běžné potřebě, ale postupně se jeho funkce proměňuje, pozvedá do uměleckého díla - například po umístění do muzea. Pro originální sérii osmi modelů sestávající z patnácti oděvů se Čapková rozhodla zvolit tradiční český materiál - kanafas. Z této látky se od 15. století šily peřiny, závěsy, utěrky, či tradiční sukně „kanafasky“ a jiné součásti prostého lidového oděvu. Výsledná forma vznikla propojením konkrétních artefaktů. Dva modely z této kolekce se představily už začátkem roku v Tokiu. Oděvy vyvolaly velkou odezvu a tento úspěch přesvědčil návrhářku o výjimečnosti tématu.

Výsledná forma vznikla propojením konkrétních artefaktů. Dva modely z této...
Návrhářka zvolila koncepci inspirovanou vznikem republiky z celoročního...

Použitý kanafas se odvolává na tvorbu textilní výtvarnice Evy Jandíkové, která vychází z původních vzorů tkaniny. V oděvech Čapkové jsou nově aplikovány krystaly „chatony“ společnosti Preciosa, poukazující na dlouhou tradici českého sklářského a bižuterního průmyslu. O netradiční uvedení na festivalu Fashionclash se postará tanečnice Andrea Vykysalá – Benková, která svou performancí přiblíží koncept celé kolekce.

Na začátku byl naivní sen….

Festival Fashionclash je jedinečnou multioborovou platformou umožňující setkávání mladých tvůrců ze všech oblastí, od šperků, doplňků, oděvů až po divadlo, film či tanec. Hlavním cílem je propojit talenty z různých odvětví a oslovit nejširší publikum včetně laické veřejnosti. Fashionclash je považován za jeden z nejlepších a nejlépe organizovaných festivalů svého druhu v Nizozemsku.

„Na začátku byl naivní sen tří bývalých spolužáků a obrovské nadšení, které vedlo k založení festivalu. Fashionclash se v průběhu let stal respektovanou a vyhledávanou módní platformou. Prvního ročníku se účastnili návrháři ze tří států, postupem let jejich počet narůstal, letos vítáme designéry z 30 zemí z celého světa,“ říká Branko Popovič, jeden ze zakladatelů festivalu.

Motto pro letošní rok zní „Fashion My Religion!“ Tímto zneklidňujícím tématem se organizátoři snaží o dialog publika s návrháři na aktuální témata jako je móda a náboženství, tradice a modernita. Události se zúčastní více než 150 mladých designérů ze třiceti zemí, například z Německa, Itálie, Portugalska, Mexika, Peru, Austrálie, Finska, Polska a také z České republiky.

Roste povědomí o české módě

Účast českých designérů na festivalu Fashionclash se stává samozřejmostí až v posledních letech, a to zásluhou Dariny Zavadilové z designSupermarketu a Hany Schenkové z Českého centra Rotterdam. Vůbec poprvé se na světové scéně v Maastrichtu představili mladí čeští návrháři za podpory Českého centra v roce 2014. Podle Hany Schenkové oceňují Nizozemci především rukodělnou kvalitu, originál a kreativitu.

„Spolupráce s Fashionclashem je inspirující v tom, že dáváme prostor talentovaným a zručným českým módním návrhářům a designérům. Organizátoři o ně mají velký zájem. Díky účasti tvůrců z České republiky se v Nizozemsku postupně zvyšuje povědomí o české módě a designu,“ říká Schenková.

Své práce zde v minulosti s velkým úspěchem představily Hana Frišonsová, Petra Ptáčková, Jana Mikešová, Linda Zabílková, Sofya Samareva a Nastassia Aleinikava, dnes již zavedená jména v oblasti módy. Michaela Čapková přijíždí na festival do Maastrichtu již podruhé. V loňském roce tady úspěšně debutovala sólovou přehlídkou plastových pláštěnek. Její prezentace byla zařazena do TOP 10 celého festivalu, což je v konkurenci z celého světa mimořádný úspěch. Zmínka o její kolekci byla dokonce v italské mutaci časopisu Vogue. Kromě Maastrichtu se Michaela Čapková již předvedla například i v Tokiu, New Yorku, Vídni a Hamburku. Její kolekce HOODIEMONKS se zaskvěla vloni během výstavy International Fashion Showcase v Londýně.

Autor: