Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

5 důvodů, proč se vydat levně na Maledivy

Ne všechny pláže na Maledivách jsou upravené jako z katalogu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ne všechny pláže na Maledivách jsou upravené jako z katalogu | foto: Petra Švehlová Stowasserová

Není tomu tak dávno, kdy se Maledivy otevřely individuálnímu cestování a zpřístupnily tak svůj ráj nejenom turistům přijíždějícím za luxusem do vyhlášených resortů, ale i nezávislým cestovatelům, kteří se vydávají poznat opravdový život na těchto ostrovech. Zahoďte vaše předsudky o tom, že za dovolenou na Maledivách musíte zaplatit statisíce korun a vydejte se poznat několik místních ostrovů na vlastní pěst.

Možná si za cenu běžné letní dovolené neužijete romantického pobytu ve snových bungalovech na kůlech s přístupem do tyrkysových lagun, ale zaručuji vám, že poznat Maledivy na vlastní pěst má také své nezapomenutelné kouzlo. Stačí si počkat na levné letenky, které se v poslední době objevují stále častěji, připravit se na to, že se budete při vaší dovolené spoléhat sami na sebe a nechat se inspirovat, proč by vás právě dovolená na Maledivách měla zaujmout.

Levné ubytování na obydlených ostrovech

Na rozdíl od luxusních resortů, kde není výjimkou, že za jednu noc zaplatíte několik desítek tisíc korun, se můžete ubytovat levně na obydlených ostrovech a strávit tak několik dní vaší dovolené společně s místními obyvateli. Při pobytu v rodinných pensionech se dozvíte zajímavosti z místního života a ochutnáte speciality z tradiční kuchyně, která je velmi chutná. Mnohdy vám bude i nabídnuto, že si čerstvou rybu k obědu budete moci sami chytit při ranním výletu za rybařením.

Při cestě lodí mnohdy natrefíte i na delfíny
Každý den vyplavuje moře spousty korálů na břeh

Za poslední roky vyrostlo na mnoha ostrovech nespočet pensionů a hotelů, kde je možné se ubytovat a užít si tak vaši dovolenou v ráji za rozumnou cenu. S výběrem ostrovů však buďte obezřetní. Pokud dáváte přednost klidné dovolené a rádi byste poznali Maledivy ještě bez větší společnosti dalších turistů, vybírejte z ostrovů, které nejsou příliš snadno dosažitelné z hlavního města Male a na kterých je prozatím jen několik ubytovacích možností. Je třeba počítat i s tím, že pokud se rozhodnete trávit vaši dovolenou na ostrovech s místními obyvateli, bude pro vás platit zákaz pití alkoholu a ženy se budou moct koupat a opalovat v plavkách pouze na vyhrazené části pláže pro turisty. Předem se tedy ujistěte, že vámi vybraný ostrov takovou pláž poskytuje.

Doprava místními trajekty

Výhodou individuálního cestování po Maledivách je jistě i levná doprava místními trajekty. Pokud byste se vydali na dovolenou do resortu, máte zde povinnost zaplatit za dopravu rychlým člunem či za letecké taxi až několik set dolarů. Tím, že budete cestovat po ostrovech na vlastní pěst, budete využívat jízdních řádů trajektových a leteckých společností, které platí i pro místní obyvatele.

Na večer a k ránu se spousta místních vydává na rybolov

Na ostrovy, které jsou v blízkém okolí letiště a hlavního města Male se dopravíte i několikrát za den, ale při volbě ubytování v některém ze vzdálenějších atolů počítejte, že trajekty operují pouze v některé dny v týdnu. Proto je dobré mít zde dopředu rezervované místo, nejlépe od majitele vašeho pensionu. Při plánování vaší dovolené myslete i na to, že dnem volna jsou zde pátky, kdy je třeba si za soukromou dopravu připlatit nemalou částku.

Výlety na piknikové ostrovy a za podmořským světem

To, že se ubytujete levně na obydlených ostrovech, neznamená, že zde musíte strávit celou vaši dovolenou. Dá se říci, že v rámci každého ubytování vám nabídnou a jsou schopni naplánovat různé výlety, za které nezaplatíte více než několik desítek dolarů na osobu.

O autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogu dovolenkarka.cz.

Na nkterých obydlených ostrovech je zcela zakazáno koupat se v plavkách. Je...

Oblíbeným zpestřením dovolené bývají návštěvy piknikových ostrovů či opuštěných písečných výběžků uprostřed moře, kde vám připraví i tradiční pohoštění, zatímco vy si užíváte několik hodin ničím nerušeného maledivského ráje. Určitě byste neměli vynechat ani výlet za poznáním podmořského života, který je na Maledivách opravdu pestrý. Ať už se vydáte za šnorchlováním nebo přímo za potápěním, určitě nebudete litovat.

Denní pobyt na luxusním resortu

Pokud se vám přeci jen zachce užít si tolik věhlasného luxusu maledivských resortů, není nic jednoduššího než si na některý z nich nechat připravit jednodenní výlet. Na resortech je na rozdíl od obydlených ostrovů poveleno pít alkohol a ženy se zde mohou pohybovat kdekoliv po pláži v plavkách. Podle kvality resortu zaplatíte za takový výlet průměrně několik desítek dolarů na osobu, ale není výjimkou, že za návštěvu těch nejluxusnějších si zaplatíte i přes sto dolarů. U mnoho cestovatelů právě tento zážitek bývá jedním z nejžádanějším, neboť dopřává pocit splněného snu z dovolené v ráji, tak jak ji nabízejí luxusní cestovní kanceláře v mnoha katalozích a kterou by si jinak nemohli dovolit.

Čím dříve, tím lépe

Tak jako u jiných exotických destinací i u Malediv platí, že čím dříve je navštívíte, tím více z jejich původních krás zažijete. Pokud vás láká poznat různorodost jejich ostrovů, neváhejte a vydejte se na vlastní pěst za maledivským dobrodružstvím.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!