26. srpna 2015 6:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Kamenický Šenov a lesy plné skla

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru | foto: Jitka Prokopovičová

Základy pro výrobu moderního skla vznikaly na Novoborsku, přesněji v Lužických horách, už v době, kdy Českému království vládl Přemysl Otakar II. Od 13. století se ve zdejších lesích objevovaly první sklářské hutě. Podmínky pro rozmach sklářství tu byly dvě.

Jednak husté a rozsáhlé lesy, které poskytovaly dostatek paliva pro tavbu, a pak geologický zlom, kterému se říká „lužická porucha“. V místech, kde probíhal, se totiž dalo přímo na povrchu narazit na vydatnou křemennou žílu, potřebnou pro tavení skla. Jedny z prvních hutí vyrostly severovýchodně od dnešního Nového Boru na úpatí kopce Bouřný a v místech, kde se rozkládají obce Horní a Dolní Světlá. 

Kamenický Šenov

Sklářské město založené Lužickými Srby v roce 1352. V Kamenickém Šenově dodnes funguje nejstarší umělecká sklářská škola na světě. Ve zdejším muzeu je podrobná expozice o historii sklářství. Kdo chce vidět ruční práci u sklářských pecí, může si zkusit domluvit exkurzi v takzvané Staré huti, jež stojí na výjezdu z obce ve směru na Českou Kamenici.

Hledat ale v lesích zbytky velkých sklářských hutí by bylo pošetilé. Středověká výroba skla si vystačila s málem. Nad pecí se postavil jednoduchý dřevěný přístřešek a z lesa se postahovalo dřevo. Když palivo v nejbližším okolí došlo, přesunul se sklář v lese o několik set metrů dál a tam pokračoval ve výrobě.

Jednotlivé hutě pracovaly samostatně a skláři si většinou při svém putování bhospodařovali lesní údolí kolem potoků. Voda poháněla stoupy na drcení křemene, navíc přímo v potoce bylo možné sbírat křemenné valouny. Právě takovým pracovním putováním kolem lesních potoků se později zakládaly nejen osady Horní a Dolní Světlá, ale třeba i Trávník či Drnovec poblíž Cvikova.

Historie Nového Boru je od počátku provázána s dějinami sklářství. O jeho rozmach se zasloužily především sklářské obchodní společnosti, jež zručně využívaly toho, že město leželo na obchodní cestě z Prahy do Německa. Roku 1870 zde byla založena sklářská škola a roku 1893 sklářské muzeum. Sbírky jsou dnes k prohlédnutí v muzejních expozicích soustředěných do historické empírové budovy na náměstí Míru.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Lidové noviny

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.