30. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Klášter v Teplé a historická knihovna

Klášter v Teplé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter v Teplé | foto: Wikipedia

Kromě architektury je klášter v Teplé proslulý svou knihovnou, ve které je uloženo na sto tisíc svazků, čímž se řadí k nejstarším a nejvýznamnějším historickým knihovnám v České republice.

Mezi knihami jsou vzácné rukopisy, prvotisky, paleotypy a staré listiny, hlavně teologické, ale i z vědních oborů ve všech světových jazycích.

Zázračný obraz se přesunul do Teplé

Vzácný obraz Panny Marie je nyní uložen v kapli kláštera premonstrátů v Teplé, kam se ze Skoků můžete vydat po trase poutní stezky. Měří přes 60 kilometrů a vede přes Toužim. Autem však bude přesun rychlejší a ušetřený čas můžete využít k prohlídce kláštera.

Tepelský klášter byl založen už v roce 1193, ale jeho současnou podobu mu barokní přestavbou na přelomu 17. a 18. století vtiskl bavorský stavitel a architekt Kryštof Dientzenhofer. Po devastaci nacisty a později komunisty se klášter od roku 1990 postupně opravuje a znovu se do něho vrátili premonstráti.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.