25. července 2015 7:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Na skok k letité věznici Mírov

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Mírov | foto: Lidové noviny

Třetí zastavení v Olomouckém kraji připomene, že na světě není jen dobro. A ukáže, jak i hezké slovo může nahánět strach. Není to právě obvyklé, aby se lidé báli slova mír. Nebo názvu Mírov. Jenže když uvidí tuhle směrovku u silnice z Mohelnice na Moravskou Třebovou, raději přidají plyn, než aby odbočili v jejím s měru.

Už 150 let zahání turisty od mírovského hradu v ěznice, která v něm byla zřízena. Nejmohutněji působí v ěznice při pohledu od jihu z údolí, kde se pod vězením stéka- jí potoky Mírovka a Míroveček. Tady se člo- věk skutečně začne bát, aby neporušil nějaký zákon.

Samo údolí Mírovky, jímž se můžete vydat proti jejímu proudu, je krásný romantický kout, pustý, zalesněný, bez stop civilizace – skvělý pro zálesácké výlety. 

Mírovská věznice patří mezi nejstarší káznice v zemi. Zřízena byla v září 1858, kdy branou prošel první vězeň – jménem Přibyl. Samotný hrad, ve kterém věznice sídlí, byl založen v olovině 13. století. Od doby zahájení provozu se za zdmi káznice vystřídaly tisíce trestanců.  

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Lidové noviny

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.