27. srpna 2015 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Pokopaný zámek Jezeří a uhelné safari

Zámek Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jezeří | foto: Zámek Jezeří

Na průčelí zámku Jezeří u Horního Jiřetína by měl být velký nápis: Neotáčejte se! Protože dokud se člověk dívá na barokní šlechtické sídlo, vidí krásu. Když se otočí, uvidí zkázu. Krajina zmizela, místo ní je stále se zvětšující hnědouhelná jáma.

Původně středověký gotický hrad odolával od 13. století mnoha ztečím, obstál i jako šlechtické sídlo po barokní zámecké přestavbě. Pozvedával kulturního ducha, při léčení v Teplicích sem zavítal i Goethe a v zámeckém divadle se hrály veřejně přístupné české hry. Pak ale přišla druhá světová válka, zámek zabrala německá armáda a zřídila v něm vězení vysokých důstojníků, diplomatů a politiků Západu. 

Uhelné safari

Na uhelné safari je nutné se předem objednat na stránkách společnosti Czech Coal. Na samotnou cestu do hnědouhelného dolu se doporučuje oblečení, ve kterém se dá pohodlně pohybovat v prachu i v blátě. Protože safari zabere přes čtyři hodiny, hodí se i svačina a něco k pití. Fotografování i natáčení je povolené a za exkurzi se nic neplatí.

Devastaci dokončila po válce československá armáda, pozůstalý inventář například naházela do zámecké kaple. Těžko odhadovat, zda Jezeří odolá i hnědouhelné zteči. Kdo chce, může zámeckého nepřítele prozkoumat zblízka. Společnost Czech Coal, která v severních Čechách těží hnědé uhlí, pořádá do svých povrchových dolů exkurze pod názvem Uhelné safari. Terénní auta zájemce odvezou do dolu k velkým rypadlům, zakladačům a mnohakilometrovým pásovým dopravníkům. V povrchovém dole pobudete necelé čtyři hodiny a půl hodiny zabere bezpečnostní školení a reklamní představení společnosti. 

Povinnou součástí safari je i návštěva míst, kde se už uhlí těžit přestalo. Trasa proto zahrnuje prohlídku mosteckého autodromu a dostihového závodiště. Zajímavé srovnání obou míst, zámku Jezeří a hnědouhelného dolu, nabízí filmový dokument Ženy SHR, který v roce 2010 natočili Martin Dušek a Ondřej Provazník.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Lidové noviny

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.