Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
31. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Společně pracovat a žít v Koldomě

Kolektivní dům v Litvínově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolektivní dům v Litvínově | foto: Wikipedia

Všem stejně. Všechno stejně. Všichni stejně. Plánované hospodářství, plánovaný život. Všichni stejně do práce, všichni stejně z práce, všichni stejnou večeři, všichni stejnou snídani. Mělo to být hezké, ale nějak se to nepovedlo.

Nemusíte děti úplně strašit, ale krátké zastavení u kolektivního domu v Litvínově, zvaného Koldům, může být pro jejich výchovu užitečné. Není špatné vidět, jak dopadla utopická vize o inženýrském plánování životů.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Koldům sám o sobě není špatná stavba. Architekti Evžen Linhart a Václav Hilský ho v roce 1947 navrhli v duchu české meziválečné levicové avantgardy. Geometrická symetrická stavba a jednotné moduly různě velkých bytů tehdy byly trendem, který prosazoval například ve stejné době Le Corbusier ve Francii. Jenže u Koldomu nefungovala základní myšlenka, že lidé potřebují soukromí jen pro přespávání a vše ostatní budou dělat rádi s ostatními v kolektivu – pod jednou střechou. 

V bytech Koldomu tak nejsou běžné kuchyně, protože se předpokládalo, že všichni budou jíst ve společné jídelně, dále měla fungovat společná prádelna, centrální knihovna... Namísto individuality měla zvítězit kolektivní radost. Nezvítězila.

Přespání v Koldomě

Atmosféru originální stavby si může vyzkoušet každý návštěvník Litvínova. Ve středním traktu Koldomu funguje hotel a nabízí ubytování v jednolůžkových pokojích i velkých apartmánech. V sousedství Koldomu, zapsaného na Seznamu kulturních památek ČR, je koupaliště, sportovní hala a tenisové kurty. K domu zajíždí linky litvínovské MHD č. 13 a 29, které projíždějí i vlakovým a autobusovým nádražím. Po turistických trasách Krušných hor lze odtud vyrazit na vrchol Loučné a rozhlednu Vlčí hora v obci Dlouhá Louka.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!