Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Společně pracovat a žít v Koldomě

Kolektivní dům v Litvínově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolektivní dům v Litvínově | foto: Wikipedia

Všem stejně. Všechno stejně. Všichni stejně. Plánované hospodářství, plánovaný život. Všichni stejně do práce, všichni stejně z práce, všichni stejnou večeři, všichni stejnou snídani. Mělo to být hezké, ale nějak se to nepovedlo.

Nemusíte děti úplně strašit, ale krátké zastavení u kolektivního domu v Litvínově, zvaného Koldům, může být pro jejich výchovu užitečné. Není špatné vidět, jak dopadla utopická vize o inženýrském plánování životů.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Koldům sám o sobě není špatná stavba. Architekti Evžen Linhart a Václav Hilský ho v roce 1947 navrhli v duchu české meziválečné levicové avantgardy. Geometrická symetrická stavba a jednotné moduly různě velkých bytů tehdy byly trendem, který prosazoval například ve stejné době Le Corbusier ve Francii. Jenže u Koldomu nefungovala základní myšlenka, že lidé potřebují soukromí jen pro přespávání a vše ostatní budou dělat rádi s ostatními v kolektivu – pod jednou střechou. 

V bytech Koldomu tak nejsou běžné kuchyně, protože se předpokládalo, že všichni budou jíst ve společné jídelně, dále měla fungovat společná prádelna, centrální knihovna... Namísto individuality měla zvítězit kolektivní radost. Nezvítězila.

Přespání v Koldomě

Atmosféru originální stavby si může vyzkoušet každý návštěvník Litvínova. Ve středním traktu Koldomu funguje hotel a nabízí ubytování v jednolůžkových pokojích i velkých apartmánech. V sousedství Koldomu, zapsaného na Seznamu kulturních památek ČR, je koupaliště, sportovní hala a tenisové kurty. K domu zajíždí linky litvínovské MHD č. 13 a 29, které projíždějí i vlakovým a autobusovým nádražím. Po turistických trasách Krušných hor lze odtud vyrazit na vrchol Loučné a rozhlednu Vlčí hora v obci Dlouhá Louka.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...