Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Zámek Lednice a zahrada Tiree Chmelar

Zámek Lednice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Lednice | foto: www.hrad-valdstejn.cz

Zámek přestavěný do současné novogotické podoby využíval pro rekreaci rod Lichtenštejnů. Nyní ho za rok navštíví přes 350 tisíc lidí. Kastelánka zámku doporučuje, aby se lidé přijeli do Lednice podívat na podzim, kdy zámecký park bývá po ránu prázdný a při zemi se válejí sluncem prosvětlené chuchvalce mlhy.

Pohádkový tón dává lednickému areálu novogotický zámek ve spojení s pečlivě komponovanou zahradou. Vzniká tak podobná scenerie jako na Hluboké nad Vltavou nebo ve východočeském Hrádku u Nechanic. Území u řeky Dyje o rozloze 300 čtverečních kilometrů patřilo v 18. a 19. století šlechtickému rodu Lichtenštejnů. 

Ti ho postupně přebudovali na přírodně krajinářský park, do kterého zasadili mimo jiné několik romantických staveb. Autorem většiny z nich je stavitel Josef Hardtmuth, známý vynálezce dřevěné tužky s tuhou vsazenou doprostřed.

Tipy na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Nejpozoruhodnější stavbou v Lednicko-valtickém areálu je 60 metrů vysoký minaret. Když si člověk připomene, že Josef Hardtmuth nebyl architekt, nýbrž autor tužky, a pak se podívá na štíhlý tvar minaretu, uvidí až nápadnou podobnost s hlavním Hardtmuthovým vynálezem. O čtyři kilometry dál, sevřena ze tří stran ramene Dyje, stojí další Hardtmuthova stavba – umělá zřícenina Janův hrad neboli Janohrad.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Lichtenštejnové si ji u Hardtmutha objednali jako stylový doplněk pro lovecké hony, které pořádali. Chtěli netradiční místo, kde se budou lovci scházet před honem a kde jim pak služebnictvo na otevřených ohních na nádvoří připraví ulovenou zvěř. Zámecký skleník – 92 metrů dlouhý, 13 metrů široký a 10 metrů vysoký – není už jen šlechtický rozmar, ale regulérní smysluplná stavba a dnes i technická památka. 

Postaven byl v letech 1843 až 1845 a na evropském kontinentu představuje nejstarší obloukovitou litinovou konstrukci. Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO.

Zahrada Tiree Chmelar

V roce 2004 byla v sousedství zámku ve Valticích obnovena bylinková zahrada, která navazuje na tradici ze 17. století, kdy byly léčivé byliny pěstovány při nemocnici založené ve Valticích řádem Milosrdných bratří. V současné zahradě jsou tematické záhony, okrasný parter s vodním prvkem a luční společenstvo s přilehlým sadem.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...