Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Američané zdobí stromek měsíc před Vánoci, říká Češka

Jana Jordak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Jordak | foto: Archiv Jany Jordak

Jana Jordak se do amerického Chicaga přestěhovala před deseti lety a návrat do Česka neplánuje. Čím ji Spojené státy učarovaly? „Vůně. Amerika prostě voněla jinak. Pak taky neskutečná euforie snad ze všechno. První měsíce jsem nedělala nic jiného, než že jsem rodičům posílala balíky, abych jim alespoň tu americkou krásu přiblížila,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vůně. Amerika prostě voněla jinak. Pak taky neskutečná euforie snad ze všechno. Euforii následoval smutek z toho, že se mnou nejsou moji nejbližší. První měsíce jsem nedělala nic jiného, než že jsem rodičům posílala balíky, abych jim alespoň tu americkou krásu přiblížila.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Určitě mě překvapil fakt, že lidé jsou ochotní strávit hrozně moc času ve frontách, ať už v obchodech, na jídlo nebo na různé atrakce. Nemůžu zapomenout na to, jak jsem tehdy svému tříletému synovi nemohla vysvětlit, že čekací doba na kolotoč je 90 minut. Další věc, které mě zarazila, že se tu vánoční výzdoba začíná prodávat už v červnu, a že spousta lidí má už v listopadu nazdobený stromek.

Kdo je Jana Jordak?

Jana Jordak je sedmatřicetiletá fotografka. Pochází se severu Čech. Spolu s manželem vychovává v Americe dva syny. Do Chicaga se přestěhovala před deseti lety. Začínala zde jako babysitter. Nyní má svou firmu Jana Jordy Photography.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Kdybych se mohla vrátit do toho samého Česka, které jsem opouštěla před deseti lety, tak bych o tom přemýšlela. Ale čím déle tu člověk je, má tu zázemí, práci, rodinu, přátele, tím hůře se takové zásadní rozhodnutí dělá. Jedna stará legenda říká, že kdysi starý indiánský náčelník uvrhl kletbu na všechny přistěhovalce do Ameriky. Aby se už nikde necítili jako doma. Myslím, že na tom něco je.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Jelikož žiju v Chicagu, kde je obrovská česká komunita, je tu několik českých obchodů a restaurací, tak musím říct, že mi jídlo nechybí. Děti mých amerických přátel milují sladké jahodové knedlíky a ty houskové - těm říkají funny bread (srandovní chleba) a přikusují je k polévce.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Příjemné, spousta Američanů zná Československo a většina zná Prahu a Karlův most. Náš doktor zrovna vzpomínal na Dubčeka a Emil Zátopka. Nedávno mě šokovala americká kadeřnice, která znala naši Babičku od Boženy Němcové. A také mi doporučila úžasnou českou knihovnu, o které jsem neměla tušení.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Politiku sleduji jen zpovzdálí. Líbí se mi, že v případě korupce padají tvrdé tresty. České „tresty“ vypadají vedle nich jako výsměch.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...