Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bělehrad mimo turistické zóny: jazzový klub na střeše nakladatelství

Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství | foto: BS

V literatuře bývá Bělehrad často nazýván "bílou labutí Dunaje". Bývalá jugoslávská metropole, jejíž založení se pojí už se starými Římany, kteří městu na soutoku řek Dunaje a Sávy přezdívali Singidunum, není častým cílem turistů. Možná proto si zachovává svébytnou atmosféru a především mimo exponovaná místa v centru tak můžete objevit zajímavá místa.

Bělehrad, ač je se svými téměř dvěma miliony obyvatel a děsivě impozantním sídlištěm Novi Beograd rozlehlým městem, nemá metro. Všude se však dostanete autobusem, vozy bývají poměrně přeplněné. Jedním z dopravních uzlů se jmenuje Zeleni Venac, nacházející se kousek od samotného centra města.

Naší prohlídku Bělehradu pojímáme jako lehce gastronomickou výpravu. Proto také začínáme právě na zastávce Zeleni Venac. Pod stříškami se zde ukrývá tržiště se zeleninou a ovocem, v areálu se nachází i několik "Pekar" s plněnými pitami. Na pity a jiné dobroty z těsta "kore" zde narazíte doslova na každém kroku. Za zmínku také stojí nakládané papričky prodávané v petlahvích od limonád.


Pohlednice z cest na větší mapě

Kousek od trhu, cestou k řece, se nachází kulturní centrum Grad, jeden z příkladů, jak se dá chátrající budova, o které není v Bělehradě nouze, přeměnit ve fungující a příjemné místo. V přízemí skladu postaveného v roce 1884, najdeme obchůdek s autorskou módou a designem a kavárnu, která slouží k různým kulturním aktivitám: od koncertů po debaty a divadla. Dnes je však vše ve znamení módy, mladé návrhářské značky tam dnes předvádí svou práci. To se děje i v prvním patře, kde se normálně střídají výstavy. Sedáme si na příjemnou zahrádku, za plotem tušíme řeku a koleje, po kterých občas projede nákladní vlak, neboť se budova nachází v industriální čtvrti.

GASTROTIP - PALAČINKA

Ochutnejte v některé z palačinkáren (vyskytují se na ulicích města podobně často jako Pekary) typickou palačinku. Nečekejte však tenkou crêpe, tahla bude poněkud silnější a velmi bohatě naplněná vším možným. Dělají se v úpravě na slano i sladko, můžete ochutnat variace s typickými sýry jako je kaškaval či kajmak nebo sladkou verzi s eurokremem, oříšky, marmeládou nebo mede.

V Gradu si nezapomeneme dát tureckou kávu. Podávaná klasicky v džezvě s kostkou sladkého ratluku nám přijde mnojem lepší volbou než klasické espresso, které nám udělají i v Praze. Ratluk je jedním z mnoha pohrobků Osmanské nadvlády nad Srbskem. U nás tuhle cukrovinku známe spíš pod pojmen lokum.

Naší další zastávkou je BIGZ - osmipatrová budova bývalého nakladatelství. Když jedete do Bělehradu autem, je to jedna z prvních věcí, které si všimnete. Nachází se na zastávce "Mostar", kvůli všudypřítomným dálničním mostům. Vystupujeme z autobusu, vedle BIGZu se staví skleněné kanceláře. Cestou potkáváme několik koček, na trávníku polehávají opuštění psi. Nikoho to nepřekvapí, pro Balkán je přítomnost toulavých zvířat typická.

trh Zeleni Venac po zavření

trh Zeleni Venac po zavření

Kcgrad

Kcgrad

Obrovská budova je volně přístupná, nižší patra jsou pronajímána několika firmám, nahoře se pak ve spleti chodeb nachází nepočítané množství zkušeben. Místní vám poradí, že když se půjdete jen tak po BIGZu projít, je téměř jisté, že narazíte na nějaký zkušebnový koncert nebo večírek.

Zdi BIGZu zkrášlují graffiti i další street art, Bělehrad sám o sobě je poměrně "počmárané" město. Míříme na střechu. V posledním patře se nachází jazzový klub Čekaonica, dostanete se po něm po krátkých schodech vedle obrovského portrétu Kurta Cobaina. Hlavním lákadlem Čekaonice je zpřístupněná terasa, ze které vidíte skoro všude. Navíc v Čekaonici se hraje téměř každý den a dost často až do rána - ať je víkend nebo pracovní týden. Jestli něco Bělehraďané umí - tak je to bavit se.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...