5. června 2010 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bulharsko zrušilo zákaz kouření, platil tři dny

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SOFIA Bulharsko s nadcházející turistickou sezonou zrušilo úplný zákaz kouření na veřejnosti. Novela zákona umožňuje zřídit kuřácké zóny v restauracích, kavárnách i na nádražích nebo autobusových zastávkách.

Novelu na konci května prosadila vládní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), která tak chce podpořit turismus a pohostinství zasažené ekonomickou krizí.

Informoval o tom bulharský server sofiaecho.com. Zákaz kouření na veřejnosti platil jen tři dny, popelníky však zmizely jen z několika podniků.

Zákon, který zakazoval kouření na všech veřejných místech, schválil bulharský parlament loni v květnu. V platnost vstoupil v úterý, GERB ale na konci května v parlamentu prosadila jeho změny. Novela mimo jiné umožňuje podnikům o rozloze do 50 metrů, podle agentury DPA do 100 metrů čtverečních rozhodnout, zda budou nekuřácké. Dovoluje také kouřit během pracovní doby, pokud je k tomu pracoviště vybaveno.

Bulharsko stojí hned po Kypru v čele žebříčku zemí Evropské unie s největším procentem kuřáků. Ze 7,6 milionu obyvatel jich podle nedávno zveřejněného průzkumu tabáku holduje 39 procent. Více má v EU jen Kypr - 42 procent. V Česku a na Slovensku kouří zhruba 26 procent lidí, o tři procenta méně než průměr států sedmadvacítky.

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii či ve Slovinsku. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.