Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
3. dubna 2008 15:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi chtějí kvalitu. A klidně si připlatí

Dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - ilustrační foto. | foto: Petr Zavadil, Lidové noviny

Se vzrůstající životní úrovní se zvyšuje náš zájem o vzdálenější středomořská letoviska. Za kvalitu si rádi připlatíme. Letos nás dovolená průměrně vyjde už na více než patnáct tisíc korun.

V oblíbenosti dovolenkových destinací pro nás i letos zůstává favoritem Chorvatsko. Stejně jako loni už ale nezaznamenává žádný nárůst. Letošní léto přináší vyšší poptávku po zájezdech charterovými lety. Našinci také využívají výhod zájezdů First minute, tedy „na první chvíli“ - mohou si vybírat z kompletní nabídky, a ještě dostanou slevu. Nabídka zájezdů Last minute (na poslední chvíli) je již probraná a někdy nejsou o moc výhodnější ani ceny.

Kde Češi nejčastěji tráví dovolenou

 1. Chorvatsko                    
 2. Slovensko                     
 3. Itálie                        
 4. Řecko                         
 5. Rakousko                      
 6. Egypt                         
 7. Tunisko                       
 8. Španělsko                     
 9. Francie                       
 10. Bulharsko
                    
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur             

Chorvatsko, Slovensko a Itálie tvoří trojlístek mezi Čechy bezkonkurenčně nejpopulárnějších prázdninových zemí. Nejinak tomu bude i v letošním roce. „Důvodem je hlavně geografická blízkost těchto zemí - je možné se tam dopravit vlastním autem,“ říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

„Poptávka po Chorvatsku je stejně velká jako loni. Citelný zájem ale zaznamenáváme třeba u Černé Hory,“ informuje Radka Kostková z cestovní kanceláře Vítkovice Tours.

Čechům rostou příjmy, a tak na popularitě získávají i vzdálenější destinace, jako je Řecko, Egypt, Tunisko, Španělsko a v menší míře také Bulharsko. Díky zvyšující se životní úrovni se mění i požadavky lidí na kvalitu dovolené.

Letadlem a do hotelu
„Z výsledků našeho právě provedeného průzkumu mezi cestovními kancelářemi a agenturami vyplývá, že se snížila poptávka po levnějších ubytovacích zařízeních a po pobytech v apartmánech bez stravy. Dále přibývá klientů, kteří si zakoupí pobyty All inclusive nebo chtějí ubytovací zařízení s možností stravy často v podobě polopenze,“ konstatuje Okamara.
 
Letět na dovolenou letadlem se stává samozřejmostí. V loňském roce se už každý desátý český výjezd na zahraniční dovolenou uskutečnil letadlem. „Důvodem zvyšujícího se zájmu o leteckou dopravu je hlavně nutnost dopravit se do vzdálenějších destinací a také nižší ceny, hlavně nízkonákladových leteckých společností, které jsou tak přijatelnější i širší veřejnosti,“ informuje mluvčí AČCKA. Zvyšující se obliba pohodlného a rychlého cestování jde tedy na úkor autobusových zájezdů.

V roce 2007 zaplatil každý Čech za dovolenou průměrně 14 500 korun, a to i včetně nákladů na místě pobytu. Za dovolenou se přitom statisticky pokládá pobyt o čtyřech přenocování a výše.

„Z našeho průzkumu vyplývá, že letos by mělo dojít k nárůstu -jedna zahraničí dovolená českého občana přijde asi na 15 200 korun. Poprvé v historii tedy naše země přeskočí hranici patnácti tisíc korun,“ předvídá Okamura. Trend nákupů na splátky se nevyhnul ani zájezdům, a tak se loni takto prodaly tři procenta všech zájezdů.

Roste také počet zájezdů sjednaných po síti. Po internetu si loni dovolenou objednal už každý pátý Čech. „Internetový prodej zájezdů bude v České republice určitě každoročně zaznamenávat další nárůst. Odhadujeme, že bychom v poměru zájezdů prodaných přes internet mohli dohnat západní Evropu v roce 2011,“ doplňuje Okamura.

Naše země ovšem v tomto ohledu za nejvyspělejšími zeměmi ještě dost zaostává. Například v původních patnácti státech EU se loni prodalo po internetu třicet pět procent zájezdů, v USA ještě o pět procent více.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...