Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pro Němce jsme podvodníci s katastrofálními službami, říká Čech

Karel Pajer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Pajer | foto: Archiv Karla Pajera

Karel Pajer se do Německa přestěhoval před pěti lety kvůli práci a je zde spokojený. „Práce je pro Němce posvátná. Stejně tak západní přístup k práci - dělat ji naplno a neobcházet ji žádnými kličkami. Pro Němce je to zřejmě otázka hrdosti se vynasnažit, jak nejlépe umí, což je skvělé. Sebekriticky musím dodat, že ostatní národy mají těžkosti tento přístup dohnat,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vybavuje se mi příhoda z Mannheimu s majitelkou bytu, která mi ukazovala podnájem se slovy: „Tady je skříň, postel, kuchyňský kout, kde máte ledničku a tady máte... jak bych vám to vysvětlila...“ Zeptal jsem se, jestli myslí mikrovlnku, a ona vyhrkla: „Ano! Takže to máte v Česku taky?“ Odpověděl jsem, že po tom, co k nám dorazilo kolo a elektřina, dorazila i mikrovlnka. Naštěstí Němci mají pochopení pro tento druh poznámek. Dáma to vzala s humorem. To bylo před pěti lety. V paměti mi utkvěl pocit, že se nemusím bát o živobytí, že si můžu dát teplou vanu a prostě si ji jen tak užít a nestrachovat se o zaplacení složenek či jak vyjdu s penězi.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Do určité míry ctím pravidlo: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Chápu, že v cizí zemi to budu já, kdo se bude přizpůsobovat. Jako první přišla na řadu má nedochvilnost. Tu jsem se v práci odnaučil velice rychle, protože Němci to automaticky berou tak, že je nerespektujete. Práce je pro Němce posvátná. Stejně tak západní přístup k práci - dělat ji naplno a neobcházet ji žádnými kličkami. Pro Němce je to zřejmě otázka hrdosti se vynasnažit, jak nejlépe umí, což je skvělé. Sebekriticky musím dodat, že ostatní národy mají těžkosti tento přístup dohnat. Vypozoroval jsem, že čím více na východ a na jih, tím je těžší se s tímto přístupem popasovat. Ale je to pouze mé subjektivní pozorování a nerad bych se kohokoliv pracovitého dotkl. České tradiční zvyky nemám nijak zakořeněné.

Lidovky.cz:  Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Asi bych s tím neměl problém, pakliže bych u nás měl stejné podmínky jako tady. A Češi dokážou být fantastickým národem, když chtějí. Nicméně necítím se tady jako vytržený z kořenů. Praha je blízko. A skutečně není nic, co by se nedalo zvládnout a třeba se každý měsíc za kamarády a rodinou jet podívat.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Česká kuchyně mi nechybí vůbec, navíc německá je jí dost podobná, takže kdybych vysloveně potřeboval maso s omáčkou a bramborem či německým knedlíkem (je těstovitější než u nás), tak mám do patnácti minut naservírováno. A jestli Němci umí něco připravit, tak právě maso. Objevil jsem ale i nové zajímavé chutě. Například korejská kuchyně je pro mě kulinářským zážitkem, stejně tak japonská či thajská. Obecně tu platí, že sice v restauraci zaplatíte za jídlo více, ale dostanete to, za co jste si zaplatili. A hlavně, je to kvalitní. Díky tomu jsem objevil i vegetariánskou kuchyň, o které jsem byl přesvědčen, že nemůže být chutná. Čili přátelé učí vařit mě a nikoli naopak. A tělu to prospívá. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Na první nádech: ženy, pivo, Praha, hokej, knedlíky. Na druhý, že máme krásnou zemi, ale podvádíme a máme katastrofální služby. 
Lidovky.cz. Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Myslím si, že míra korupce je tu nižší nejen kvůli vyššímu standardu, ale díky tomu, že jste prostě v hledáčku ostatních, kteří se porovnávají, jestli náhodou nemáte za stejnou práci více benefitů než oni. Proto ta transparentnost a preciznost. Protože Němec by jednoduše tento nepoměr nesnesl a velice hlasitě by protestoval a domáhal se svého práva.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...