Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi vyrážejí na vánoční trhy za hranice, cestovky hlásí vyprodáno

Lidé vyrážejí na vánoční trhy za hranice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé vyrážejí na vánoční trhy za hranice | foto: archivLidové noviny

PRAHA Vánoční pohoda se svařeným vínem a perníčky. Právě za tím a dalšími vánočními lákadly vyráží během adventu desetitisíce Čechů do zahraničí. Pro cestovní kanceláře je to výborný byznys.

Před rokem zůstávali Češi během adventu většinou doma, nyní už cestovky hlásí plné autobusy a mají jen poslední volná místa v nabídkách zájezdů na zahraniční předvánoční trhy.

"Letos je zájem větší než před rokem. Nyní je už vidět, že krize odeznívá a lidé si letos dopřávají věci, které si loni ještě odřekli," upozorňuje Daniel Plovajko z CK Fischer. Ta letos zaznamenala meziroční růst prodejů těchto zájezdů o dvacet procent.

Vánoční trhy v Salzburgu

Oživení potvrzují také zástupci dalších cestovních kanceláří. "Zájem je letos úctyhodný, většina jednodenních zájezdů na adventní trhy je už vyprodaných," říká Simona Černošáková z CK Monatour. Podle ní lidé zřejmě omezili v létě dražší dovolené a nyní si chtějí dopřát alespoň krátký odpočinek v zahraničí. "Proto zájem oproti loňsku stoupá. Doplnili jsme nabídku i o novou destinaci Innsbruck a přidali jsme další dva autobusy do Vídně, které už jsou ale také plné," dodává Černošáková.

Atraktivní jsou trhy v sousedních zemích
Nejlépe se prodávají jednodenní pobyty, které stojí mnohdy do pěti set korun. Mezi "vánočními turisty" jsou dlouhodobě největším hitem velké trhy ve Vídni, Norimberku, Drážďanech a v Salcburku. "Velmi dobré vánoční trhy, které nyní lidé začínají objevovat, jsou také v Bratislavě," připomíná Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Ačkoli nejsou k dizpozici žádné oficiální statistiky, které by uváděly, kolik lidí se vydává za adventními trhy do zahraničí, podle odhadů se jedná až o 50 tisíc lidí.

Ačkoli zřejmým trendem v cestovním ruchu jsou individuální cesty vlastní dopravou, předvánočních zájezdů se to netýká. "Autobusové zájezdy si v tomto období drží stále vysokou popularitu, jednak to vyjde levněji a hlavně si lidé mohou dopřát například svařené víno a nemají starosti s dopravou," dodává Okamura. Nejlépe se prodávají zájezdy na první a druhý adventní víkend. "Oproti tomu poslední víkend před Vánoci jezdí spíše starší lidé, kteří se chtějí vyhnout předvánočnímu shonu doma," vysvětluje Roztočilová.

Vánoční trhy v Norimberku

Rostoucí poptávka Čechů po vánoční atmosféře za českými hranicemi přivedla některé cestovní kanceláře k tomu, že tento typ zájezdů zařadily nově do své nabídky. "Oproti předchozím letům je zájem vyšší. Stoupl i počet cestovních kanceláří, které připravují speciální zájezd na adventy," říká Viliam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří ČR. Týká se to například menších cestovních kanceláří v malých městech.

Lidé si vybírají zájezdy do tří tisíc korun
Ačkoli se nejlépe prodávají jednodenní zájezdy a mají vyšší prodeje, zájem je i o dvoudenní či víkendové pobyty. "Jezdí se i do Maďarska na vánoční trhy, kde se to pak spojuje i s pobytem v lázních. Velmi oblíbené jsou i zájezdy do Paříže či Štrasburku na tři noci, které stojí pět až šest tisíc," dodává Sivek.

Řada lidí již nejznámější adventní trhy navštívila, a proto se cestovní kanceláře snaží rozšířit svou nabídku. "Když vidí, že jim jdou dobře na odbyt jednodenní cesty, tak na to zkouší přibalit i něco dalšího a prodloužit ten pobyt," říká Okamura. Že se dobře prodávají i delší zájezdy s vánoční tematikou, potvrzují i další. "Letos je hodně v oblibě kombinace adventního zájezdu s koupáním v termálních lázních nebo ubytování ve wellness hotelu," říká Roztočilová s tím, že lidé ale většinou nevybírají zájezdy, které stojí víc než tři tisíce korun.

Vánoční trhy v Regensburgu

Podobně jako adventní trhy v zahraničí lákají české návštěvníky, přijíždí i za pražskou vánoční atmosférou více turistů . "Jsme zhruba o 10 až 12 procent nad loňským rokem v příjezdech," říká Sivek, který je zároveň i ředitelem společnosti EuroAgentur Hotels&Travel.
Podle Okamury k tomu přispívá skutečnost, že se v poslední době zlepšila úroveň pražských adventních trhů.

Vánoční trhy v Evropě

Linec 22. listopadu až 24. prosince: Vánoční trhy na barokním náměstí nedaleko českých hranic v rakouském Linci jsou komornější, přesto tam jezdí každým rokem více českých návštěvníků.

Norimberk 26. listopadu až 24. prosince: Vánoční trh Christkindlesmarkt zde má více než 400letou tradici. Pro děti je zde připraven také zvláštní dětský trh.

Drážďany 25. listopadu až 24. prosince: Nejznámějším lákadlem drážďanských trhů jsou kromě tradičního svařeného vína a pražených mandlí světoznámé vánoční štóly.

Berlín 22. listopadu až 31. prosince: V Berlíně je otevřeno asi 50 vánočních trhů. Největší z nich je vánoční trh u zámku Charlottenburg.

Vídeň 13. listopadu až 24. prosince: Pro děti je zde Ježíškova dílna, kde si mohou například upéct pečivo nebo vyrábět dárky. Krakov 1. prosince až 24. prosince Na tradičním trhu jsou k dostání typické polské pochoutky, ať už klobásy, či pitný med. Bratislava 19. listopadu až 23. prosince Vánoční trhy se konají na Hlavním a Františkánském náměstí. Praha 27. listopadu až 2. ledna Největší vánoční trhy jsou na Václavském a Staroměstském náměstí.


Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Lidé vyrážejí na vánoční trhy za hranice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Lidé vyrážejí na vánoční trhy za hranice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Lidé vyrážejí na vánoční trhy za hranice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!