Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
9. dubna 2008 10:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi (znovu)objevují Bulharsko

Letovisko Balčik turisty láká nádhernou terasovitou botanickou zahradou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letovisko Balčik turisty láká nádhernou terasovitou botanickou zahradou. | foto: Eva Moniová, Lidové noviny

Balkánský stát, jenž zažívá turistickou renesanci, se svoji šanci snaží jaksepatří využít -modernizuje infrastrukturu a staví nové hotely a obchody.

Všichni nám říkali, že v Bulharsku je levno, ale já jsem tomu moc nevěřila - vzpomíná na svoji loňskou dovolenou Marcela Páralová z Tasova u Velkého Meziříčí. „Byla jsem pak překvapená, že kafe vyšlo v přepočtu opravdu jen asi na šest korun,“ dodává.

Bulharsko - Mys Kaliakra.Bulharsko je sice od loňska členem EU, na euro ale zatím nepřešlo - stále se tu platí bulharskou levou. Díky tomu je tady skutečně levno, nevýhodou však je, že si na výměnu musíte přivézt eura nebo dolary. Příznivé ceny však nejsou jediným lákadlem pro turisty z Česka.

„Přestože naše letovisko Pomorie nedaleko Burgasu v noci docela žilo, na spaní tam byl oproti Španělsku opravdu klid,“ pokračuje Páralová, která nejvíce ocenila stálost slunného počasí. „Vadily mi jen neupravené pláže, na kterých se válely ostré mušle a řasy,“ uzavírá.

Blíž k rovníku
Bulharské pobřeží Černého moře s délkou 400 km je přibližně z jedné třetiny tvořeno písčitými plážemi. Všechny pláže Bulharska leží mnohem blíže k rovníku než třeba francouzská Riviéra a vstupy do moře jsou většinou s pozvolným spádem, takže se nemusíte bát vzít sem malé děti.

„V severní části země je podnebí mírně kontinentální, naopak v jižním Bulharsku a na celém černomořském pobřeží panuje příjemné středomořské klima,“ informuje Tomáš Brejcha z Čedoku. Optimální období pro návštěvu Bulharska je květen až září. V zimě se sem zase jezdí lyžovat.

„V přímořských oblastech je vyšší drobná kriminalita, takže je nutné dávat pozor na kapsáře a plážové zloděje nabízející „velmi výhodnou směnu“, radí Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer.Bulharsko - Zlaté písky.

Při listování katalogem o Bulharsku se určitě setkáte s názvem Zlaté písky. Jde o známou destinaci s rozlehlým komplexem hotelů v severní části bulharského pobřeží mezi městy St. Konstantin a Kranevo. Zlaté písky nabídnou svým turistům naprosto všechno, ale lidé očekávající od dovolené klid tady budu zklamáni. Nedaleko letoviska začíná přírodní rezervace Zlaté písky nabízející příjemné značené cesty k procházkám.

Pokud se vydáte dále na sever, nevynechejte město Balčik, kde najdete jednu z největších botanických zahrad Balkánu a také letohrádek rumunské královny Marie.

Na jih od Zlatých písků narazíte na třetí největší bulharské město -Varnu. Město s přístavem, archeologickým muzeem, delfináriem nebo zbytky římských lázní je příjemné na procházku se zmrzlinou, pobyt tady se ale oproti jiným bulharským Bulharsko - Sv. Konstantin a Helena.městům prodraží. Ještě více na jih se na úzkém poloostrově nachází historické městečko Nesebar. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších letovisek s půvabným starobylým centrem.

Z Nesebaru je to už jen kousek na Slunečné pobřeží. Jeho čisté pláže se táhnou v délce osm kilometrů a jsou místy zpestřeny dunami. Burgas je po Varně druhým největším přímořským městem. Najdete ho na jih od Varny přímo v Burgaském zálivu. Jedná se o levné a přitom atraktivní letovisko. Koupat byste se tady ale měli raději dál od přístavu. Z vnitrozemí k městu přiléhají tři velká jezera, která jsou cennou ornitologickou lokalitou.

Tipy na dovolenou

Obzor - hezká pláž, město je poměrně živé a najdete zde mnoho kaváren a restaurací.

Burgas - druhé největší město bulharského pobřeží (po Varně), centrum je atraktivní a živé. Kvůli místnímu chemickému průmyslu však není moře vždy čisté.

Nesebar - hlavně staré město se může pochlubit zajímavou architekturou - je zapsáno na seznamu UNESCO. Nesebar je hojně navštěvovaným letoviskem, proto pokud nemáte ruch zrovna v oblibě, zvolte si raději termín na konci sezony.

Ceny v obchodě
* balená voda 1 l: Lv 0,5
* minerální voda 1,5 l: od Lv 0,5
* mléko 1 1: od Lv 1
* džus 1 l: od Lv 1,5
* jogurt 0,5 l: od Lv 0,5
* chléb 1 kg: od Lv 0,7
* pečivo: Lv 0,3 - 1
* máslo: od Lv 1
* sýr: Lv 2-5 (podle druhu)
* tvrdý salám: od Lv 3
* stolní víno 1 l: od Lv 2
* značkové víno 1 l: od Lv 3,5
* pivo: od Lv 0,5 (podle značky)
* zmrzlina: od Lv 0,5
* ovoce 1 kg: - meruňky, broskve: od Lv 1,5 - hroznové víno: od Lv 1 - meloun: od Lv 0,5
* zelenina 1 kg: - okurky: od Lv 1 - rajčata nebo papriky: od Lv 1,3 - cibule: od Lv 0,5

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit sezonně i místně.

Zdroj: www.cedok.cz


 


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...