24. září 2012 14:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

OBRAZEM: Chrám Sagrada Familia v záplavě barev

Záplava barev na fasádě zasvěcené Narození Páně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplava barev na fasádě zasvěcené Narození Páně. | foto: Reuters

Velkolepá bazilika Sagrada Familia a další Gaudího stavby jsou hlavním lákadlem Barcelony. Tento pátek ji turisté mohli vidět v novém světle. V rámci festivalu Merce se totiž rozzářil barvami. Podívejte se na fotografie z dechberoucí světelné show:

Barevnou světelnou projekci s názvem 'Montreal Signe Ode a la Vie' uspořádala kanadská firma Moment Factory na počest této ikony, která je pozoruhodnou směsicí novokatalánského stylu, secese a moderny.

Slavná katedrála Antonia Gaudího (1852-1926) stále není dostavěná. Hotová by měla být k oslavám stého výročí architektovy smrti, které připadá na rok 2026. Podle posledních informací by to ale mělo být o dva roky později, tedy v roce 2028.

Prohlédněte si fotografie ze světelné show:

Ve světelné projekci vynikl každý detail katedrály.

Se stavbou podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar se začalo v roce 1882, koncem následujícího roku veškeré práce převzal právě Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926, kdy Gaudího srazila tramvaj, se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely.

Vzhledem k finanční i architektonické náročnosti si ani Gaudí nedělal iluze o rychlosti stavby katedrály.

Katedrálu v roce 2010 vysvětil papež Benedikt XVI. Krušné chvilky zažil svatostánek v dubnu 2011, kdy byl úmyslně založen požár v sakristii.
K dokončení stavby přispívá každoročně vstupné od zhruba tří milionů platících turistů. K 30 milionům eur ze vstupenek dalších 500 milionů eur proudí od dárců.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.