Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

OBRAZEM: Chrám Sagrada Familia v záplavě barev

Záplava barev na fasádě zasvěcené Narození Páně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplava barev na fasádě zasvěcené Narození Páně. | foto: Reuters

Velkolepá bazilika Sagrada Familia a další Gaudího stavby jsou hlavním lákadlem Barcelony. Tento pátek ji turisté mohli vidět v novém světle. V rámci festivalu Merce se totiž rozzářil barvami. Podívejte se na fotografie z dechberoucí světelné show:

Barevnou světelnou projekci s názvem 'Montreal Signe Ode a la Vie' uspořádala kanadská firma Moment Factory na počest této ikony, která je pozoruhodnou směsicí novokatalánského stylu, secese a moderny.

Slavná katedrála Antonia Gaudího (1852-1926) stále není dostavěná. Hotová by měla být k oslavám stého výročí architektovy smrti, které připadá na rok 2026. Podle posledních informací by to ale mělo být o dva roky později, tedy v roce 2028.

Prohlédněte si fotografie ze světelné show:

Ve světelné projekci vynikl každý detail katedrály.

Se stavbou podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar se začalo v roce 1882, koncem následujícího roku veškeré práce převzal právě Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926, kdy Gaudího srazila tramvaj, se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely.

Vzhledem k finanční i architektonické náročnosti si ani Gaudí nedělal iluze o rychlosti stavby katedrály.

Katedrálu v roce 2010 vysvětil papež Benedikt XVI. Krušné chvilky zažil svatostánek v dubnu 2011, kdy byl úmyslně založen požár v sakristii.
K dokončení stavby přispívá každoročně vstupné od zhruba tří milionů platících turistů. K 30 milionům eur ze vstupenek dalších 500 milionů eur proudí od dárců.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?