Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čínští turisté milují Prahu. Letos jich přiletí přes 200 tisíc

Turisté v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA  V letošním roce přijede do Česka zhruba 193 000 turistů z Číny, odhaduje to agentura CzechTourism. Ve srovnání s loňským rokem půjde o 11procentní nárůst. Průměrná hodnota nákupu čínských turistů v Česku loni dosáhla téměř 16 000 korun, uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Podle odborníků by dalšímu nárůstu návštěvníků z Číny pomohla hlavně přímá letecká linka. Počet turistů z Číny v posledních letech rychle roste, loni se jich v českých hotelech a penzionech ubytovalo přes 174 000. Za letošní první půlrok přijelo do Česka o 17 procent víc návštěvníků z Číny (79 172), vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Většina z nich přijíždí do Česka z okolních zemí.

Číňané patří mezi zahraniční turisty, kteří v Česku nejvíce utrácejí. Průměrná hodnota nákupu Číňanů dosáhla loni téměř 16 000 korun. Návštěvníci z nejlidnatější země světa v tuzemských obchodech utrácejí hlavně za módu, oblečení, hodinky či bytové doplňky, vyplývá z údajů firmy Global Blue. Na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU v Česku mají Číňané 12procentní podíl, 49 procent tvoří útraty návštěvníků z Ruska.

ČTĚTE TAKÉ:

Od roku 2006 se počet turistů z Číny zvýšil téměř šestkrát. Ke zvýšení vzájemného cestovního ruchu by podle odborníků přispělo především přímé letecké spojení mezi ČR a Čínou. "Pokud nebude ani v nejbližší budoucnosti zřízeno přímé letecké spojení mezi ČR a Čínou, zůstane Česká republika i nadále pro čínské turisty pouze průjezdovou zemí mezi Rakouskem a Německem, případně Maďarskem a bude jen velmi těžké navýšit průměrný počet přenocování," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Pro čínské turisty je Česku v rámci Evropy jinou, netradiční destinací. "Dle zástupců velkých čínských touroperátorů právě o tyto destinace zájem narůstá. Číňané obvykle navštěvují Česku v rámci balíčku, ve kterém je nejčastěji ještě Rakousko, Maďarsko a Německo. Zajímají je u nás především historické památky, starší turisté vyhledávají nostalgii, zajímá je současnost bývalé komunistické země. Mladší turisté, kteří jezdí často v páru, hledají romantiku a mystiku," uvedl ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.