28. srpna 2014 12:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čínští turisté milují Prahu. Letos jich přiletí přes 200 tisíc

Turisté v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA  V letošním roce přijede do Česka zhruba 193 000 turistů z Číny, odhaduje to agentura CzechTourism. Ve srovnání s loňským rokem půjde o 11procentní nárůst. Průměrná hodnota nákupu čínských turistů v Česku loni dosáhla téměř 16 000 korun, uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Podle odborníků by dalšímu nárůstu návštěvníků z Číny pomohla hlavně přímá letecká linka. Počet turistů z Číny v posledních letech rychle roste, loni se jich v českých hotelech a penzionech ubytovalo přes 174 000. Za letošní první půlrok přijelo do Česka o 17 procent víc návštěvníků z Číny (79 172), vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Většina z nich přijíždí do Česka z okolních zemí.

Číňané patří mezi zahraniční turisty, kteří v Česku nejvíce utrácejí. Průměrná hodnota nákupu Číňanů dosáhla loni téměř 16 000 korun. Návštěvníci z nejlidnatější země světa v tuzemských obchodech utrácejí hlavně za módu, oblečení, hodinky či bytové doplňky, vyplývá z údajů firmy Global Blue. Na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU v Česku mají Číňané 12procentní podíl, 49 procent tvoří útraty návštěvníků z Ruska.

ČTĚTE TAKÉ:

Od roku 2006 se počet turistů z Číny zvýšil téměř šestkrát. Ke zvýšení vzájemného cestovního ruchu by podle odborníků přispělo především přímé letecké spojení mezi ČR a Čínou. "Pokud nebude ani v nejbližší budoucnosti zřízeno přímé letecké spojení mezi ČR a Čínou, zůstane Česká republika i nadále pro čínské turisty pouze průjezdovou zemí mezi Rakouskem a Německem, případně Maďarskem a bude jen velmi těžké navýšit průměrný počet přenocování," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Pro čínské turisty je Česku v rámci Evropy jinou, netradiční destinací. "Dle zástupců velkých čínských touroperátorů právě o tyto destinace zájem narůstá. Číňané obvykle navštěvují Česku v rámci balíčku, ve kterém je nejčastěji ještě Rakousko, Maďarsko a Německo. Zajímají je u nás především historické památky, starší turisté vyhledávají nostalgii, zajímá je současnost bývalé komunistické země. Mladší turisté, kteří jezdí často v páru, hledají romantiku a mystiku," uvedl ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz