Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Vranova nad Dyjí za netknutou přírodou, historií i vínem

Barokní zámek tyčící se na skále i místní víno - lákadla jihomoravského Vranova... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní zámek tyčící se na skále i místní víno - lákadla jihomoravského Vranova... | foto: Michaela Rozšafná

VRANOV NAD DYJÍ Procházíte se po větší obci, nebo snad menším městě, kolem vás se to hemží ubytovacími zařízeními, rakouskými a českými turisty, restauracemi i malebnou řekou Dyje. Když jen trochu pozdvihnete zrak, zalapáte po dechu. Nad obyčejnou realitou turistické oblasti se na skále tyčí barokní panství jako z pohádky. Vítejte ve Vranově nad Dyjí.

V centru městyse ležícího na hranici České republiky s Rakouskem najdete jedinou fungující samoobsluhu, stánek s točenou zmrzlinou, základní školu a obecní knihovnu. Autem projedete Vranov za dvě minuty, na kole možná za pět (prochází zde také dálková cyklotrasa Greenways Praha - Vídeň), když tu ale jen trochu zbystříte a na chvíli se zastavíte, jihomoravské město vás ohromí.

Stačí se vydat jen o kilometr dál, do míst, kde se na břehu řeky Dyje rozprostírají malebné chatičky pár metrů vzdálené od Národního parku Podyjí s místy netknutou a povážlivě zachovalou krajinou. Vedle šumění řeky možná zaslechnete také šeptání skal, tiché šumění lesů a zpěv ptáků.

Po klidné vycházce rušné pláže

Vydáte-li se na stranu opačnou, zažijete (hlavně v letních měsících) pravý opak - Vranovská přehrada nabízí pláže s prostory na stanování, kempování, občerstvení, sportování i opalování. Na své si zde v letních měsících přijdou příznivci pohybu - v areálu je možné zapůjčit si šlapadla, loďky či navštívit lanový park - stejně jako milovníci kultury, které ve večerních hodinách potěší projekce letního kina i představení loutkového divadla „Kašpárkův svět“.

Ale zpátky do centra Vranova - mimochodem, do něj se můžete nechat přivézt mimo jiné oranžovým turistickým vláčkem...  

Čtyři zámecké okruhy

Ať už se z náměstí vydáte do kopce po žluté, modré či zelené turistické trase, zavede vás k hlavní dominantě, baroknímu zámku ze 17. století.  V rozsáhlém panství, které je národní kulturní památkou, probíhají od dubna až do října čtyři návštěvnické prohlídkové okruhy, při nichž se zájemci podívají do reprezentačních interiérů včetně impozantního Sálu předků, do zámecké Kaple vybudované podle plánů architekta Fischera z Erlachu nebo na sezónní tematickou výstavu. Letošním tématem je Evropská kamenina.

A jak ideálně návštěvu Vranova nad Dyjí završit? Většina zdejších restaurací nabízí vinný lístek s moky ze zdejších odrůd, součástí některých zařízení jsou také vinné sklípky s nabídkou vín od místních vinařů.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?