11. července 2014 14:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Vranova nad Dyjí za netknutou přírodou, historií i vínem

Barokní zámek tyčící se na skále i místní víno - lákadla jihomoravského Vranova... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní zámek tyčící se na skále i místní víno - lákadla jihomoravského Vranova... | foto: Michaela Rozšafná

VRANOV NAD DYJÍ Procházíte se po větší obci, nebo snad menším městě, kolem vás se to hemží ubytovacími zařízeními, rakouskými a českými turisty, restauracemi i malebnou řekou Dyje. Když jen trochu pozdvihnete zrak, zalapáte po dechu. Nad obyčejnou realitou turistické oblasti se na skále tyčí barokní panství jako z pohádky. Vítejte ve Vranově nad Dyjí.

V centru městyse ležícího na hranici České republiky s Rakouskem najdete jedinou fungující samoobsluhu, stánek s točenou zmrzlinou, základní školu a obecní knihovnu. Autem projedete Vranov za dvě minuty, na kole možná za pět (prochází zde také dálková cyklotrasa Greenways Praha - Vídeň), když tu ale jen trochu zbystříte a na chvíli se zastavíte, jihomoravské město vás ohromí.

Stačí se vydat jen o kilometr dál, do míst, kde se na břehu řeky Dyje rozprostírají malebné chatičky pár metrů vzdálené od Národního parku Podyjí s místy netknutou a povážlivě zachovalou krajinou. Vedle šumění řeky možná zaslechnete také šeptání skal, tiché šumění lesů a zpěv ptáků.

Po klidné vycházce rušné pláže

Vydáte-li se na stranu opačnou, zažijete (hlavně v letních měsících) pravý opak - Vranovská přehrada nabízí pláže s prostory na stanování, kempování, občerstvení, sportování i opalování. Na své si zde v letních měsících přijdou příznivci pohybu - v areálu je možné zapůjčit si šlapadla, loďky či navštívit lanový park - stejně jako milovníci kultury, které ve večerních hodinách potěší projekce letního kina i představení loutkového divadla „Kašpárkův svět“.

Ale zpátky do centra Vranova - mimochodem, do něj se můžete nechat přivézt mimo jiné oranžovým turistickým vláčkem...  

Čtyři zámecké okruhy

Ať už se z náměstí vydáte do kopce po žluté, modré či zelené turistické trase, zavede vás k hlavní dominantě, baroknímu zámku ze 17. století.  V rozsáhlém panství, které je národní kulturní památkou, probíhají od dubna až do října čtyři návštěvnické prohlídkové okruhy, při nichž se zájemci podívají do reprezentačních interiérů včetně impozantního Sálu předků, do zámecké Kaple vybudované podle plánů architekta Fischera z Erlachu nebo na sezónní tematickou výstavu. Letošním tématem je Evropská kamenina.

A jak ideálně návštěvu Vranova nad Dyjí završit? Většina zdejších restaurací nabízí vinný lístek s moky ze zdejších odrůd, součástí některých zařízení jsou také vinné sklípky s nabídkou vín od místních vinařů.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…