Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dostih v Sieně: znak toskánské hrdosti

Závodníci soupeří o pomyslnou nadvládu nad městem Siena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závodníci soupeří o pomyslnou nadvládu nad městem Siena | foto: Shutterstock

Toskánsko patří bezesporu k nejhezčím italským regionům. Pyšní se nejen krásnou přírodou, ale především kulturními poklady. Zřejmě nejproslulejší je Florencie s krásnými renesančními stavbami. Pozornost si ovšem zaslouží i 70 kilometrů vzdálená Siena, která je perlou gotické architektury. Její historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO.

Město je vystavěno okolo náměstí Piazza del Campo. Dominantou náměstí je Palazzo Pubblico, nádherná gotická stavba, k níž se v půlkruhu obracejí ostatní budovy, s věží Torre del Mangia. Svým tvarem tak náměstí připomíná mušli.

Nezapomeňte navštívit také sienský dóm, který se svou bílou románsko-gotickou fasádou, prokládanou červeným a zeleným mramorem, patří mezi nejkrásnější středověké stavby v Itálii. Pochází ze 13. století a je dílem Giovanniho Pisana. Zážitkem je i prohlídka katedrály. Jen na podlaze zde po dvě staletí pracovalo přes čtyřicet umělců.

A Siena má i mnohá nej. Například ve středověkém paláci Palazzo Salimbeni sídlí Banca Monte dei Paschi di Siena, nejstarší fungující banka na světě. Svou činnost zahájila již v 15. století, dnes je třetí největší bankou v Itálii. Komplex Santa Maria della Scala je zase jednou z nejstarších a největších evropských nemocnic. Fungovala od devátého století až do 90. let století minulého. Dnes zde sídlí muzeum, v němž najdete díla slavných malířů.

Dvakrát do roka

Ve výčtu historických památek by se dalo pokračovat ještě dlouho. Byla by ale škoda zůstat jen u nich. Siena toho nabízí mnohem více. Vyhlášený je zdejší slavný dostihový závod Palio.

Probíhá na náměstí Piazza del Campo dvakrát do roka, nepřetržitě již od roku 1633, vždy 2. července a 16. srpna. Jde o závod na neosedlaných koních. Závodníci jsou zástupci jednotlivých kontrád, tedy čtvrtí, a soupeří o pomyslnou roční nadvládu nad městem. Oděni jsou v typických barvách své kontrády. Pro Toskánce je účast otázkou hrdosti a prestiže, takže závod slibuje jedinečný zážitek.

Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Fazolová polévka a steak

Toskánsko je rovněž regionem labužníků. Zdejší kuchyně je plná chutí a vůní, připravovaná výhradně z čerstvých regionálních surovin. Mnohé místní speciality mají dokonce chráněný původ, například kaštany z okolí hory Amiata nebo fazole z oblasti Sorany.

Kdo by chtěl ochutnat typické toskánské menu, měl by si objednat ribollitu, velmi hustou zeleninovou polévku s kapustou, fazolkami a chlebem. Typickým hlavním chodem jsou pak bistecca alla Fiorentina, což je jen lehce propečený T-bone steak. Ty nejlepší bistecca se připravují z plemene skotu chianina, který na území Itálie chovali již staří Etruskové.

Jako dezert se obvykle podávají mandlové sušenky cantucci. Ty jsou hodně tvrdé, proto si je Italové namáčí do bílého dezertního vína. A protože je Toskánsko srdcem italského vinohradnictví, byl by doslova hřích některé ze zdejších vín, jako je Chianti, Nobile di Montepulciano, Brunello či Vernaccia, neochutnat.

Sienský dóm

Sienský dóm

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!