11. února 2014 10:38, aktualizováno  10:57 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sněžka je o metr vyšší. Vrchol 1603,30 metru leží v Polsku

Sněžka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžka | foto: ČTK

VECHLABÍ Krkonošská hora Sněžka měří podle zjištění geodeta 1603,30 metru nad mořem. V mapách uváděných 1602 metrů nad mořem je výškou trigonometrického bodu umístěného na Sněžce, skutečný vrchol hory je výš.

Zjištění s odvoláním na technickou zprávu vypracovanou geodetem Vladimírem Hlavsou to sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

"Podrobným proměřením byl určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1603,30 metru. Tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince přibližně 3,5 metru od státní hranice," uvedl Hlavsa. Geodet o svém měření informoval zeměměřický úřad, který by nově zjištěnou skutečnost měl promítnout do svých dat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vyjádření pracovníka zeměměřického úřadu je přesná výška trigonometrického bodu na vrcholu Sněžky 1602,02 metru. Není však pravidlem, že trigonometrický bod je vždy úplně na vrcholu, na Sněžce jsou navíc různé kamenné útvary. "Výška trigonometrického bodu na vrcholu je 1602,02, což ovšem není vrchol, ten může být klidně těch 1603, ale záleží, jestli se tam nahází pár kamenů nebo udělá kamenná mohylka," řekl pracovník zeměměřického úřadu.

"Pokud nám správa krkonošského parku napíše dopis, ať uvádíme 1603,3, tak záleží, jak se k tomu postaví kartografové. Pro nás geodety se ale nic nemění, my máme 1602,02 metru trigonometrický bod," řekl pracovník zeměměřického úřadu.

Horkovzdušné balony přeletěly nad Sněžkou.

Horkovzdušné balony přeletěly nad Sněžkou.

Sněžka je významnou dominantou východní části Krkonoš a z vrcholu je rozsáhlý panoramatický rozhled. Na Sněžku vede nová lanovka za více než 300 milionů korun. Zařízení je však dosud v provozu pouze do mezistanice na Růžovou horu.

Lidovky.cz, ČTK