23. prosince 2013 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Novoroční výšlap na Helfštýn. Hrad se otevře turistům

Hrad Helfštýn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Helfštýn. | foto: ČTK

TÝN NAD BEČVOU Hrad Helfštýn na Přerovsku se výjimečně otevře turistům. Mohou na něj zavítat během zimní přestávky první sobotu v lednu, kdy se koná tradiční novoroční výšlap. Akce má na hradě tradici, každoročně si ji nenechá ujít až na 2000 návštěvníků.

V předchozích ročnících je dosud neodradil ani mráz, sněhová kalamita či déšť. Hrad vypínající se na kopci u Týna nad Bečvou je nyní pro veřejnost uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu. ČTK to řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Na snímku  je kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Na snímku je kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

"Tradice výstupu je již více než pětatřicetiletá, vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů. Turisté s sebou strhli celou řadu široké veřejnosti. Jde o výjimečnou příležitost během zavírací doby. Od konce listopadu do března je totiž hrad uzavřen a akce je jediná, která dovolí nakouknout za brány Helfštýna během tohoto zimního období. Zřejmě i to je tím velkým lákadlem," uvedl kastelán.

Závěje, déšť i mráz

Podle něj návštěvníky neodrazuje ani počasí, které je navíc každým rokem v tuto dobu rozdílné. Pamětníci pamatují při výstupu sněhové závěje, ale i déšť či mráz. "Ti skalní stále chodí bez ohledu na počasí, každoročně přijde 1500 až 2000 lidí," řekl Lauro. Pokud by do té doby napadl sníh, lidé se mohou těšit na pohádkovou atmosféru. Hrad Helfštýn nyní zeje prázdnotou, zůstává v něm jen kastelán s rodinou. Říká, že je tam "zazimován" a trávit tam hodlá i Vánoce.

Letos si novoroční výstup nenechalo ujít zhruba 1300 lidí, kteří na památku vystoupali navzdory deštivému počasí. Hrad během letošní sezony stejně jako mnohé ostatní památky v kraji zaznamenal úbytek návštěvníků, hrad si prohlédlo zhruba 80.000 lidí. Největší návštěvnost mělo na hradě už tradičně kovářské setkání Hefaiston.

  • Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy.
  • Nyní má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století.
  • Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.
Lidovky.cz, ČTK