27. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak si užít dovolenou? Mobily a počítače nechte doma

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pro naprostou většinu z nás je dovolená tím vytouženým obdobím, kdy si podle našich vlastních slov hodláme skutečně odpočinout, vypnout, vyčistit si hlavu a načerpat energii. Ne vždy se nám ale tento sen skutečně splní a důvodů je více. Na co bychom tedy měli myslet, abychom na dovolené skutečně načerpali energii?

Psychologové obecně v prvé řadě doporučují, že by dovolená měla trvat alespoň 14 dní, protože naše tělo i mysl potřebuje dostatečný čas na aklimatizaci. 

Přípravu nepodceňte

Pokud se hodláte vydat na dovolenou organizovanou cestovní kanceláří, nenechte se opít rohlíkem, respektive nic neříkajícím obrázkem soukromé pláže hned u hotelu, který najdete na internetu. Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo svého času deset doporučení Dovolená bez starostí, která se týkají právě správného výběru zájezdu. 

Pokud se chystáte na cesty na vlastní pěst, nespoléhejte pouze na kapesního průvodce a náhodu. Vytvořte si itinerář své cesty, zjistěte dopředu možnosti dopravy, reálných vzdáleností a ubytování. Plánujte s mírou. Pokud si do svého plánu po krásách Itálie dáte dvě města plná památek denně, budete toho mít po prvním týdnu plné zuby.

Pojištění

Nezapomeňte na cestovní pojištění a samozřejmě si včas ověřte platnost svých dokumentů. Leckomu se již stalo, že teprve na letišti zjistil neplatnost svého pasu. Zapište si důležité kontakty. 

Do přípravy patří i včasné a správné zabalení zavazadel. Pokud nechcete, aby se celá vaše dovolená vinula v hektickém stylu, začněte tím, že nebudete balit na poslední chvíli. Udělejte si seznam a pořádně si rozmyslete, co si sebou budete brát, na jaké aktivity se chystáte a co skutečně reálně potřebujete. Na druhou stranu ale nezapomínejte, že i u moře může pršet a být chladno, zvláště v posledních letech s kolísavým počasím.

Nezapomeňte přibalit cestovní lékárničku, repelenty, přípravky na ochranu před sluncem a také případné zklidnění kůže či mast na spáleniny. Je zbytečné za běžné léky a drogerii utrácet na místě valuty. To platí i pro vašeho psa. Pořiďte mu obojek nebo spot-on, který funguje proti blechám, klíšťatům i komárům, abyste se u nich nedočkali nepříjemné infekce např. od středomořských parazitů.

Bez mobilu a počítače

Ve chvíli, kdy konečně vyrazíte na dovolenou (a přesvědčíte se, že jste nenechali pasy doma na lednici), nastává okamžik, kdy je třeba začít si „zaslouženě užívat“. Pokud jste nepodcenili přípravu, je důležité udržet dobrou pohodu v celém „týmu“, ať už jedete na dovolenou ve dvou nebo s celou rodinou. 

Volání na dovolené - ilustrační foto

Odborníci radí rozdělit si kompetence v rozhodování a odpovědnosti. Ujasněte si, kdo bude mít na starosti peníze a doklady, kdo bude mít konečné slovo v rozhodování o jednotlivých aktivitách na dovolené, výletech, nákupech a podobně, aby se dny společného oddychu neproměnily v rodinné šarvátky.

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete.  

Pozor na dobrodružství

Mnozí z nás se po celoročním sezení za pracovním stolem na dovolené sportovně ožijí a vrhají se do rozličných dobrodružství, ať už se jedná o různé adrenalinové zážitky nebo třeba náročné pěší či cyklistické túry. To může ve svém důsledku vést k různým nepříjemným nehodám od namožených svalů přes různé odřeniny, boule a podvrknuté kotníky až nedej bože k horším úrazům. Problémy také mohou nastat při plavání v moři, potápění a jiných vodních aktivitách.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.