Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kunětickou horu čeká rekonstrukce, návštěvníci si budou moci prohlédnout dosud nepřístupná místa

Rekonstrukce Kunětické hory potrvá 4 roky, návštěvnickou sezónu však neohrozí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce Kunětické hory potrvá 4 roky, návštěvnickou sezónu však neohrozí. | foto: ČTK

Ráby (Pardubicko)  Hrad Kunětická hora na Pardubicku čeká od srpna zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Obnoví části památky, které navrhl ve 20. letech významný architekt Dušan Jurkovič. Projekt téměř za 79 milionů korun zaplatí z větší části evropské dotace. Novinářům to v pondělí řekli zástupci Národního památkové ústavu.

„Cílem je nejen obnovit Jurkovičův palác a jeho restauraci, ale vytvořit velmi moderní návštěvnické centrum, přinést hradu a regionu zvýšenou publicistu a tím rostoucí návštěvnost,“ řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Nepřístupná je dosud šestá brána, kde architekt navrhl vyřezávaný nábytek, obložení, červený a zelený salonek. V přízemí je pokladna, která se po rekonstrukci zruší. Místo ní nechává správa hradu obnovit dřevěnou verandu, jak vypadala za první republiky. Bude sloužit jako návštěvnické centrum. Počítá také se záchranou opevňovacího systému.

Součástí projektu je oprava Jurkovičova paláce, tedy západního křídla, kam zatím návštěvníci nemají přístup. Odborné firmy očistí objekt od nevhodných zásahů z 90. let, obnoví zdivo i dřevěné prvky, které Jurkovič navrhl. V křídle pak bude moderní vestavba a v ní expozice věnovaná Jurkovičově dílu.

„Dovedl spojovat úžasným způsobem lidové prvky s prvky moderny. Zanechal po sobě úžasné stavby, ať to jsou Pustevny nebo romantická obnova zámku Nové Město nad Metují,“ řekl ředitel územní památkové správy NPÚ Miloš Kadlec.

Rekonstrukce proběhne v etapách rozložených do 4 let

Opravy nezasáhnou do návštěvnických sezon. Budou se konat na etapy a potrvají asi čtyři roky. Juroviče si najal ve 20. letech tehdejší majitel hradu, Musejní spolek z Pardubic. Některé jeho návrhy nakonec zhotoveny nebyly, protože je členové spolku považovali za kontroverzní. Podle Jurkoviče měly opravy památek smysl pouze tehdy, když nacházely nový smysl a využití. Odmítnutí se dočkal v plánech dostavět v hradním paláci mohutné kamenné schodiště a patra. Měl tam být společenský sál a místnost.

„Pravděpodobně jeho záměry nezapadaly do konceptu spolku,“ řekl Kadlec. Památková péče tehdy i dnes razí spíše konzervační přístup.

Hrad Kunětická hora patří státu od roku 1953, v 60. a 70. letech nedával nic na jeho opravy, proto chátral. V roce 1993 památkáři hrad opět otevřeli veřejnosti, opravy se konají za provozu. Nejstarší stavba hradu pochází z poloviny 14. století, v 15. století ho Pernštejnové přestavěli a rozšířili.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!