Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Labyrintem tokijského podzemí. Plánek metra potřebují k ruce i místní

Pasažéři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažéři | foto: Zdeněk Thoma

V podzemí rozlehlé megapole tokio s 38 miliony obyvatel se nachází neustále pulzující pavoučí síť kolejnic metra čili čikatetsu. Už dávno z něj zmizeli slavní nacpávači do vagonů a oblíbené knihy lidé vyměnili za mobily. plánek spleti linek se však dodnes hodí i místním.

Na komfortních sedačkách vagonů tokijského metra se rychle střídají pasažéři, jejichž chování se za poslední tři desetiletí změnilo. Dříve polovina z nich spala – Japonci dokážou usnout kdekoliv, v jakémkoliv rámusu i poloze –, druhá polovina četla knihy. Nejčastěji malé paperbacky, noviny ne, ty se musejí obracet a na takové rozmachy paží není v narvaných vagonech prostor.

Pasažéři
Tak vypadá interiér vagonu

Dnes však pasažéři nejčastěji zírají na obrazovky notebooků a jiní esemeskují jak diví. Ale netelefonuje se! Ve všech vagonech visí upozornění, vlastně zdvořilá žádost, aby si lidé svoje hovory vyřizovali až na nástupišti. Japonci jsou velmi disciplinovaní a upozornění respektují. Ono je i tak ve vagonu dost hlučno. Z reproduktorů se neustále linou informace o průběhu cesty.

Cizinec nadaný velkou fantazií a chabou znalostí japonštiny se v hlášení příští stanice chopí slova hamanaku, vždyť hama znamená přístav, a tak je logické a půvabné, že vlaková souprava právě připlouvá do další stanice (i když se tam pěkným tempem vřítí), a ze záplavy slov v japonštině, angličtině, čínštině a korejštině se dozví nejen název stanice, ale i bohatou možnost přestupů na jiné linky a pak také to, na které straně vagonu se nalézají výstupní dveře.

Vagon tokijského metra, to je kouzelná skříňka plná zajímavých sdělení. U stropu se v proudu klimatizace houpají křiklavě barevné plakátky formátu 30x40 centimetrů – nejen reklamy na zboží, ale i pozvánky na různé události. Stejně tak jsou olepeny vnitřní stěny vagonu. Nejdůležitější zdroj informací ovšem pochází z obrazovky nade dveřmi. V rychlém sledu na ní běží název příští stanice v japonských znacích, ve slabičné abecedě hiraganě, korejských znacích a v angličtině.

Už žádní nacpávači

Za padesát let jež uplynuly od doby, co jsem se tokijským metrem svezl poprvé, se toho změnilo mnohem víc než to, že lidé vyměnili knihy za mobily. I když v Tokiu přibylo obyvatel, ve špičkách už není takový nával jako dříve. Způsobily to kratší časové intervaly mezi soupravami a také prodloužení nástupišť, aby soupravy mohly mít deset až dvanáct vagonů. Odbavování cestujících je rychlejší, dvě třetiny pasažérů používají předplacené karty. Nákup jízdenek u automatů už nepředstavuje luštění japonského písma. Snadno se dají přepnout do latinky, a když je potřeba, personál je schopen odpovídat na dotazy v angličtině. Už neplatí, že většina Japonců zapře svoji znalost angličtiny, aby neztratili tvář nepřesným vyjadřováním, třebaže se jazyk učili ve škole nejméně deset let.

Moderní architektura na západní straně nádraží Šindžuku

Z nástupišť zmizeli i pověstní nacpávači, kteří se ve špičkách starali o to, aby souprava mohla zavřít dveře a odjela v tu správnou vteřinu, protože za minutu či dvě se přiřítí další vlak. Nejsem si však jistý, jestli nacpávači, zvaní ošija, zmizeli také z nádraží Šindžuku. Tento nejrušnější dopravní uzel na světě by si zasloužil samostatnou kapitolu. Stýká se tam celkem 12 tras metra s předměstskými i dálkovými linkami. Je tam 53 nástupišť v pěti či šesti výškových úrovních a více než 200 východů. Stanice drží světový rekord zapsaný do Guinessovy knihy rekordů: v roce 2007 jí každý všední den prošlo v dlouhodobém průměru 3,6 milionu cestujících.

Znalci prostor nádraží Šindžuku jsou předmětem obdivu. Sám autor článku zažil letos pokoření, když se rozhodl přejít z východní strany nádraží na západní – a chodby i schodiště ho zrádně vedly buď k turniketům na nástupiště či do podzemních prostor megalomanských obchodních domů. Trvalo to asi tři čtvrtě hodiny.

Viditelnou změnou jsou i nové bezpečnostní bariéry, které se objevily mezi kolejištěm a nástupištěm. Jejich dveře se otevírají až po zastavení soupravy spolu s dveřmi vagonů.

Tokijské metro je pověstné svojí přesností a také čistotou, i když tam není z bezpečnostních důvodů příliš mnoho odpadkových košů. Běžně se zametá a někdy se snaha o čistotu přehání: nesmí vás zaskočit, pokud se při sestupování v davu po schodech do metra proti vám prodírá obsluha s vysavačem a pečlivě pucuje schody. Čistota především.

Proti zvrhlíkům

Na některých frekventovanějších linkách jsou ve všední den ráno, zhruba mezi osmou a půl desátou, zařazeny vagony vyhrazené pouze ženám. Leckterý Japonec si totiž v zácpě rád sáhne na dámské pozadí. Neděje se to tak zřídka, jak by člověk při pověstné slušnosti Japonců předpokládal. Jeden z průvodců pro turisty radí cizinkám, že na osahávače nejvíc platí útok – vykřiknout hlasitě čikan, což znamená zvrhlíku, chytit ho za ruku a držet, dokud se ostatní pasažéři nepochlapí a nevyřídí si to s ním, případně ho nepředají zřízenci na nástupišti.

Vylepšilo se i propojení stanic různých linek dlouhými chodbami s obchody a kavárnami. Když si však nedáte pozor, zavedou vás do komerčních prostor, přestože v metru je perfektní a přehledný informační systém ve vícero jazykových mutacích, odlišený i barevně. I místní obyvatelé znalí labyrintu tokijského metra občas do plánku nahlédnou. Ostatně, jeho délka dosahuje 304 km a v provozu je celkem 13 linek s 285 stanicemi.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...