20. ledna 2019 5:34 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidé nad 60 kupují zájezdy přímo na veletrzích cestovního ruchu

Kvůli zvyšující se průměrné délce života hrozí stárnutí populace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli zvyšující se průměrné délce života hrozí stárnutí populace. | foto: Shutterstock

BRNO Brněnské veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour se musejí přizpůsobit poměrně odlišným potřebám různých generací. Největší zastoupení, 55 procent, mají mezi návštěvníky lidé nad 60 let. Na veletrhu chodí přímo za zástupci cestovních kanceláří a často si zájezd přímo na výstavišti koupí.

Naopak rodiny s dětmi hledají zážitky, gastronomii či atrakce a dovolenou si obvykle organizují na vlastní pěst, řekla dnes na tiskové konferenci mluvčí veletrhů Karolína Křenková. Veletrhy se uskuteční od čtvrtka do neděle.

„Přibývá aktivních seniorů, které neomezuje zdravotní stav a peníze a pro cestovní kanceláře je tato cílová skupina velmi zajímavá. Některé se specializují přímo na tuto skupinu,“ řekla Křenková. Navíc se do věku po šedesátce dostávají lidé, kteří již aktivní život prožili po listopadu 1989 a mohli si vydělat více peněz než lidé starší. „Zároveň se nebojí cestování, protože mohli v aktivním věku cestovat bez omezení, jsou více kosmopolitní,“ řekl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

Nomádský stánek serveru Lidovky.cz

Nomádský stánek serveru Lidovky.cz  se představí v rámci veletrhú GO a REGIONTOUR, které začínají na brněnském výstavišti už ve čtvrtek 17. 1. 2019. Veletrh REGIONTOUR je hlavní prezentační platformou potenciálu cestovního ruchu v regionech České republiky. Je nosným projektem na podporu incomingu a domácího cestovního ruchu.

Na veletrhu GO se prezentují tuzemské i zahraniční cestovní kanceláře a agentury se zaměřením na výjezdovou turistiku. Souběžně s veletrhy probíhají Festival krajových specialit a regionální potraviny RegFoodFest, mezinárodní soutěž Gastro Junior Brno 2019 – Bidfood Cup a GO KAMERA - festival cestovatelských filmů, fotografií a publikací. Více o veletrzích čtěte zde.

Na rozdíl od mladších si také lidé nad 60 let hledají organizované zájezdy, kde mají zajištěné i ubytování a stravu a nemusejí se téměř o nic starat. Nejezdí jen po Evropě, ale například i do USA, do Číny. „Vyhledávají národní parky, velká města i památky,“ uvedla Křenková.

Veletrhy se snaží svým programem oslovit všechny skupiny cestovatelů a turistů i odbornou veřejnost. I letos se představí v Brně moderní technologie. „Nejzajímavější je rozhodně představení podoby chytré recepce,“ řekl ředitel veletržní akce Miloň Mlčák. Podle něj jde o zařízení, které má v budoucnu nahradit klasického recepčního v hotelech. „Neuměl jsem si představit, že robotizace pronikne i na náš veletrh, ale technologie míří takto i do cestovního ruchu,“ řekl Mlčák.

Připravený je také cestovatelský festival Go Kamera, který organizuje Rudolf Švaříček. Znovu přivítá cestovatele, kteří představí ve vyprávění, ve fotografiích a dokumentech různé kouty světa. V některých případech jde o lidi, kteří nevyjeli primárně za cestováním, ale jde třeba o lékaře, spisovatele, režiséra, pilota či ekoložku. Tématem festivalu je střední Asie a ve čtvrtek se bude stavět jurta. Veletrhy jsou otevřené každý den od 10:00, pro veřejnost od pátku a představí se na nich 800 vystavovatelů z 20 zemí.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.