Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Malebný Stockholm: historický šarm, svěží design a příroda na dosah

Historické centrum Stockholmu zvané Gamla Stan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historické centrum Stockholmu zvané Gamla Stan. | foto: Jeppe Wikstrom

STOCKHOLM Půvabné centrum švédské metropole sotva někoho zklame, nabízí totiž dostatek zážitků pro všechny typy návštěvníků. Stylové obchůdky, moderní galerie a netradičně vymalované metro potěší milovníky designu, královský palác, staré město či obří vrak středověké lodi Vasa ocení turisté putující za historií, děti nadchne skanzen se zvířátky na dosah ruky.

Stockholm je město na první (i na druhý) pohled přátelské domácím i turistům. Služby včetně městské hromadné dopravy – zahrnující i tu lodní – fungují skvěle a všichni tu mluví plynně anglicky. Nepřátelsky může působit jedině počasí, kterému ovšem neporučí nikdo, proto je vhodnější načasovat si návštěvu spíše na teplejší období. Ještě o Velikonocích panovalo na stockholmských ostrovech zimní počasí a opravdu krutý severský vítr otestoval odolnost a výbavu i toho nejodhodlanějšího návštěvníka. 

Stockholm leží na čtrnácti ostrovech.

Stockholm leží na čtrnácti ostrovech.

Překvapení v metru

Turisty, kteří do Stockholmu přiletí letadlem, čeká příjemné překvapení v podobě pohodlné a rychlé, byť ne zrovna levné rychlodráhy (vyplatí se skupinová sleva), která za čtvrthodinku dorazí do srdce města. Pokud budete pokračovat v cestě metrem, můžete mít to štěstí a narazit na jednu ze stanic, které na rozdíl od unifikovaných či rádobymoderních staveb známých z leckterého velkoměsta otevřelo svoje brány a hlavně stěny umělcům, kteří tu zanechali své stopy. Pozoruhodná je zejména stanice Solna Centrum, jejíž ústí vypadá jako cesta do chřtánu ďáblova...

Vzhůru do pekla! Stanice metra Solna Centrum.

Vzhůru do pekla! Stanice metra Solna Centrum.

A pak už si můžete vybrat, jestli jako první navštívíte historické centrum, vtrhnete do designových obchodů, nebo se jen tak procouráte přístavem. Lodě a voda jsou tu všudypřítomné - Stockhom je město rozložené na celkem čtrnácti ostrovech, které jsou propojeny desítkami mostů.

Ostrov Djurgarden – procházka od losů k ABBĚ

Všechno je tu blízko, a pokud vám aspoň trochu slouží nohy, můžete hlavní části centra pohodlně projít pěšky, případně se popovézt pár stanic metrem, autobusem, lodí či tramvají. U posledně jmenovaného prostředku platí jednotné číslo – tramvaj č. 7 je vyhlídková a spojuje centrum a přístav s ostrovem Djurgarden, na kterém se nachází několik zásadních turistických atrakcí.

Mohutný lose je zvíře, které nepřehlédnete.

Mohutný los je zvíře, které nepřehlédnete.

Pozoruhodný je už sám ostrov Djurgarden – v překladu „zvířecí ostrov“ -, který je vlastně jedním velkým parkem. Až do 19. století patřil královské rodině a pořádaly se tu hony, po jeho zpřístupnění veřejnosti se z něj stal první městský národní park na světě. Je to oblíbené rekreační místo domácích i turistů – kochat se tu lze jak flórou, tak faunou, právě tady je totiž umístěn velký skanzen, po jehož návštěvě už si nikdy nespletete losa se sobem. Kromě nich tu můžete narazit také na lachtany a tuleně, medvědy, rosomáky, rysy, bizony nebo divočáky – všichni jsou samozřejmě umístěni v bezpečných výbězích. Ve skanzenu jsou také věrné repliky původních domků z přelomu 18. a 19. století včetně vybavení, takže můžete porovnat, jak se lišila domácnost dobře situovaného „pana učitele“ od skromnějšího domku řemeslníka. 

Ztroskotaný kolos

Tím to ale na ostrově nekončí, spíše začíná. K vidění je tu netradiční muzeum celé věnované rekonstruovanému vraku středověké lodi Vasa, která se potopila už při své první plavbě roku 1628 necelý kilometr od přístavu. Pod vodou zůstala tři staletí, dokud ji v roce 1961 nevyzvedli ze dna a poté řadu dalších let opravovali. Vasa byla postavena jako válečná loď na objednávku krále Gustava II. Adlofa, a právě jeho přemrštěná očekávání nutící stavitele loď přetížit bojovými děly vedly k tomu, že nestabilní plavidlo ztroskotalo. Padesát metrů vysoká a sedmdesát metrů dlouhá loď je skutečně impozantním exponátem a muzeum právem patří k nejnavštěvovanějším atrakcím města.

Dokonale restaurovanému vraku válečné lodi Vasa, která ztroskotala těsně po...

Dokonale restaurovanému vraku válečné lodi Vasa, která ztroskotala těsně po prvním vyplutí v roce 1628, je věnováno samostatné muzeum.

K těm dalším patří novinka ze zcela opačného kulturního spektra – teprve předloni otevřené muzeum věnované nejslavnější švédské kapele všech dob – skupině ABBA. Více informací o muzeu přineseme v samostatném článku.

Na Djurgardenu najdete také vilu Waldemarsudde stojící na stejnojmenném pozemku prince Eugena; z vily je teď muzeum umění obklopené parčíkem s dalšími uměleckými díly či jejich kopiemi (Rodinův myslitel).

Modernímu umění je ale věnováno především větší muzeum na sousedním ostrově Skeppsholmen, dosažitelném párminutovou jízdou lodí od Djurgardenu. Tak zvané Moderna Museet má ve svých sbírkách reprezentativní kolekci moderní klasiky od Matisse po Edvarda Muncha a pořádá také krátkodobé výstavy – do 17. května je to například expozice děl pozoruhodné francouzské sochařky a výtvarnice Louise Bourgeois (1911–2010), jejíž obří pavouk vítá návštěvníky před vchodem.

Park před Muzeem moderního umění zdobí sochy od Alexandra Caldera, Jeana...

Park před Muzeem moderního umění zdobí sochy od Alexandra Caldera, Jeana Tinguelyho, Niki de Saint Phalle a dalších.

Uličkami Starého města

Žádný návštěvník Stockholmu by ale neměl vynechat Staré město čili Gamla Stan. Leží na samostatném ostrůvku spojeném s městem několika mosty a za pozornost tu stojí kromě královského zámku i téměř každý dům, žádný tu totiž není mladší než dvě stě let. Úzké uličky historického centra - jedna je dokonce široká pouhých 90 centimetrů - nepůsobí stísněně i z toho důvodu, že z většiny z nich snadno dohlédnete až k pobřeží na jejich konci. Jednou z mnoha zajímavostí je tu i nejmenší socha ve městě – několik centimetrů vysokou sošku nazvanou Chlapec, který se dívá na měsíc vytvořil v roce 1969 sochař Liss Erikson a je umístěna na dvoře kostela Finska kyrkan (kostel finské obce). Žádná ulička ale není tak úzká, aby se do ní nevešel aspoň jeden stánek s pleteninami v severském stylu a podobnými pastičkami na turistovu kapsu. 

Domy v historickém centru Gamla Stan.

Domy v historickém centru Gamla Stan.

Samostatnou kapitolou by byla místní gastronomie, kterou je nejlepší ochutnat přímo v domácnosti, pokud máte to štěstí. Jejím základem jsou ryby v nejrůznějších variacích, servírované často typickým stylem všude známým jako „švédský stůl“.

A to není zdaleka všechno, co hlavní město Švédska nabízí... Zkrátka, pokud byste náhodou při pohledu na mapu váhali, zda tato severská metropole ukrývá něco opravdu pozoruhodného, nenechte se mýlit. Po pár dnech budete litovat, že už musíte domů....

Hedvika  Petrželková

Autor

Hedvika Petrželkováhedvika.petrzelkova@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.