11. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Město plné paradoxů. Istanbul uhrane na sto způsobů

Istanbul uhrane na sto způsobů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Istanbul uhrane na sto způsobů | foto: Martin Novák

Ráj pro fotografy, peklo pro chodce – asi jedna z prvních myšlenek, která člověka napadne, když ho strhne vír ulic. Istanbul jako velkoměsto má skutečně hodně co nabídnout, málokterá metropole má tak elektrizující náboj.

Historie, temperamentní obyvatelstvo, skvělá kuchyně, stovky mešit a hlavně takřka magická bosporská úžina, silná atmosféra tu zeje na každém, často vratkém, kroku.


Pohlednice z cest na větší mapě

Istanbul uhrane na sto způsobů, co ale evropského turistu kromě fantastických měšit a paláců spolehlivě vykolejí, jsou až neuvěřitelně rozbořené chodníky a cesty, odbočíte-li z velkých tříd je dobré mít se na pozoru a na nohách mít pohodlné boty, protože chodníky mají co dva metry jinou výšku, strukturu nebo chybí docela, záleží na majiteli domu, ke kterému cesta patří. Dalším šokem může být automobilová doprava, Italové pravděpodobně pochytali dopravní mravy od Turků, chtělo by se říci. Ale na oba nešvary se dá velmi rychle zvyknout - istanbulský genius loci přebije každou námitku.

Istanbulský genius loci
Istanbulský genius loci

Koho zdolá nekonečný moloch v ulicích, nechť se lodí vydá na jeden z nedalekých Princových ostrovů, kde najde mysl klid. Na ostrovech panují stromy spolu s tichem, které nenaruší žádné troubící auto jednoduše proto, že je na nich automobilová doprava až na výjimky zakázaná. Zdejší silnice patří koňským spřežením, cyklistům a borovicové háje odpočívajícím návštěvníkům. Istanbul patří mezi města, jež v paměti zanechají nesmazatelnou stopu a touhu vrátit se zpět.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Veronika Valtrová