28. června 2010 13:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na dovolenou s německou cestovkou? Nečekejte zázraky

Aruba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aruba | foto: Shutterstock

PRAHA Lepší pokoje pro německé turisty? Nesmysl, tvrdí Asociace českých cestovních kanceláří. Připouští, že dovolená s německou cestovní kanceláří může Čechy vyjít levněji, nabízené ubytování a služby jsou ale srovnatelné s nabídkou českých cestovek.

Dovolená s německými cestovkami je u Čechů čím dál tím víc oblíbená. Loni se prodalo 2,1 milionu zájezdů za 12 miliard korun. Z toho přibližně 50 tisíc zájezdů přes zahraniční, převážně německé, cestovní kanceláře.

Čechy lákají nabízené nižší ceny zájezdů a mnozí argumentují i tradovanými informacemi, že pro Němce jsou v prázdninových letoviscích vyhrazeny lepší pokoje a kvalitnější služby než pro turisty ze středoevropského prostoru. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří (ACČK) Tomio Okamury je to ale hloupost. "Není pravda, že české cestovní kanceláře mají zajištěny méně kvalitní hotelové kapacity v rámci stejných hotelů. Nabízené služby jsou stejné jak pro německé, tak pro české cestovní kanceláře," uvedl Okamura.

Vzhledem k většímu německému trhu ale nabízejí tamější cestovky širší nabídku prázdninových destinací. Podle Okamury ale případné nabídky nad rámec katalogu není problém u českých agentur na vyžádání získat.

Výhodné Last minute
Asociace tak o srovnatelné kvalitě prázdninových připouští, že zájezdy lze u německých firem koupit levněji. Především díky výhodným cenám letních super Last minute leteckých zájezdů. Vzhledem k velikosti německého trhu totiž zbývá více neprodaných zájezdů, což se odráží i na ceně zájezdů Last minute. Podle AČCK jsou ceny ostatních zájezdů přibližně stejné. Připouští však, že dovolené od německých cestovek jsou levnější i do exotických destinací, neboť tam z německých letišť odlétají přímé chartery.

Srovnání: dovolená s Čedokem a Neckermannem

EGYPT - Marsa Alam - HOTEL FLAMENCO RESORT
(cena za 2 dospělé osoby ve dvoulůžkovém pokoji s polopenzí)

ČEDOK (15 dní - od 6. 7.) ...................................... 51 660 Kč
NECKERMANN (14 dní - od 8. 7.) .......................... 39 585 Kč

Čeští turisté by ale před rozhodnutím strávit dovolenou s německou cestovkou měli zvážit nevýhody, které takový pobyt přináší. ACČK upozorňuje hned na několik z nich:

Nevýhody dovolené s německou cestovkou

náklady spojené s cestou do Německa na letiště ( benzín, jízdenka na vlak atd.) 
- čas na cestu do Německa (nutno počítat s časovou rezervou na cestu - dvě hodiny před odletem nutno být na letišti + nejlépe cca dvě hodiny rezerva pro případ nehody/kolony atp. + čas potřebný na cestu) 
- nebezpečí zpoždění cestou z Česka do Německa ( nehody, kolony) => hrozí, že uletí letadlo 
- absence česky hovořícího delegáta v místě dovolené 
- absence české asistence na letišti 
- u poznávacích zájezdů výklad pouze v německém jazyce 
- případná reklamace zájezdu pouze v německém jazyce 
fakultativní výlety v německém jazyce 
- linkové autobusy z Česka do německých měst (příp. přímo na německé letiště) jedou dle pravidelného jízdního řádu, nejedou tzv. "k odletu", což znamená čekání na odlet a po příletu zpět čekání na odjezd autobusu 
- německé CK nemají informace, do jakých zemí mají čeští cestovatelé vízovou povinnost (Čech si musí ověřit sám, zajistit sám vízum, nese sám odpovědnost) 
- případné řešení pojistné události – komunikace s německou pojišťovnou pouze v německém (u nějakých pojišťoven ještě v anglickém) jazyce 
- všeobecné obchodní podmínky německých CK pouze v německém jazyce 
popisky zájezdů pouze v německém jazyce (občas nabízen hůře srozumitelný automatický strojový překlad)

ACČK upozorňuje také na případné náklady spojené s parkováním auta na německých letištích. 12denní parkovné na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Mnichově vyjde na zhruba 5500 korun. V Düsseldorfu nebo v Drážďaněch je parkovné srovnatelné s cenou na pražském letišti, kde stojí 2200 korun.

Chybí silná koruna
a bohatí důchodci

Prodej německých zájezdů v Česku prožil boom před dvěma roky. Tehdy byla silná koruna (23 Kč) a novela zákona umožnila německým cestovkám nabízet své zájezdy na českém trhu. Od té doby se počet takto prodaných zájezdů pohybuje kolem 50 tisíc a podle Okamury se v nejbližší době nezvýší. "V současnosti jsou opravdu finančně atraktivní jen zájezdy super Last minute. Ale ty kupují standardně jen mladí lidé nebo starší zkušení cestovatelé," řekl serveru Lidovky.cz Okamura. Německým cestovkám se podle něj nedaří oslovovat české rodiny s dětmi, které cesta navíc do Německa zpravidla odrazuje.

Aby se německým cestovkám na českém trhu více dařilo, musela by podle Okamury posílit koruna, aby se zájezdy přes Německo finančně vyplatily většímu množství turistů. Nebo by například  museli zbohatnout čeští důchodci, aby i oni projevili větší zájem o letecké zájezdy. V současnosti totiž tvoří pouze 17 procent z celkového množství prodaných zájezdů.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.