Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nástrahy na cestách, které pobaví i naštvou

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Náramky přátelství, nevinné Asiatky i ochotní fotografové. Na cestovatelé čekají na cestách různé nástrahy, které mají většinou jen jeden cíl, a to připravit je o peníze. Někdy to skončí vtipnou historkou pro kamarády, jindy docela zkaženou náladou.

Kamarádi na celý život

Znáte to, procházíte se pod Montmartrem, užasle obdivujete Sacré Coeur a zničehonic k vám přiběhne černoch, omotá vám ruku bavlnkou a začne splétat náramek. Čile s vámi konverzuje, směje se a za pár vteřin má hotovo. I vy jste se stali hrdými majiteli náramku přátelství. Jenže to není vše, teď právě přišla ta správná chvíle na to, aby si kamarádi mezi sebou vyřídili účty. V lepším případě přijdete o pár drobných, které si vyptá za náramek, v horším o mnohem více. Pletení náramku vás totiž mělo jenom zaměstnat, aby jeho skuteční kamarádi kapsáři, mohli v klidu pracovat a obrat vás o vaše peníze.

PONAUČENÍ: Zadarmo ani kuře nehrabe, ne tak domnělí kamarádi. Raději oželte krásný suvenýr, než celou peněženku.

-

Nejhorší boyfriend na světě

Řím, Paříž, Barcelona romantika by se dala krájet. Ruku v ruce ses přítelkyní procházíte kolem monumentálních památek a v tom místní muž začne nabízet přítelkyni krásnou růži jako dárek. Přítelkyně růži nadšeně přijme. Co teď? Zpátky čas nevrátíte, přítelkyni přeci růži nevezme. Tak hold pokud nechcete mít titul nejhorší přítel na světě, budete muset za růži zaplatit a to pořádně.

PONAUČENÍ: Neberte si od nikoho nic na ulici, i když vám všichni budou tvrdit, že je to dárek. Nakonec přeci jen budete muset zaplatit.

Je libo fotečku?

Přiblížíte-li se v cizině (hlavně v arabských zemích) k turistické památce a vytáhnete foťák, během chvilky se najde spousta místních, kteří vám rádi udělají fotku, jak líbáte Sfingu nebo se opíráte o pyramidy. Získáte tak fotky jistě vysoké umělecké kvality, nicméně i tady se připravte, že vás v lepším případě budou stát pár dolarů. V horším celý foťák.

PONAUČENÍ: Pokud to jde, o vyfocení raději požádejte někoho známého, popř. ostatní turisty.

PSALI JSME:

Pomůžu, vyčistím, pohlídám

V ulicích Istanbulu často narazíte na čističe bot. I když budete odmítat, vrhnou se vám k nohám a zaprášené tenisky prostě vyčistí. V afrických zemích se zase setkáte s hlídači aut. Jakmile běloši zastaví někde s autem, hned se u auta objeví místní kluk, který vám po celou dobu na auto dává pozor. Stejně jako za vyčištěné boty, pohlídané auto i za radu, kudy se vydat a kde najít hotel, si budete muset připlatit.

PONAUČENÍ: Někdy je lepší obětovat pár dolarů za hlídání auta, než si nechat od stejného člověka auto vykrást.

Host v restauraci - ilustrační foto

Turista = 300% přirážka

Předražení taxikáři, téma samo o sobě, nejsou problémem jen ve světě. Mezi taxikáře s nejhorší pověstí patří třeba také pražští taxikáři. Nástrahy na turisty čekají i v autobusech. Přejíždět v na první pohled levných nočních autobusech z jednoho asijského města do druhého se vám může pořádně prodražit. Zavazadla v nákladním prostoru totiž většinou urazí o poznání kratší cestu než vy. Své věci tak nespouštějte raději z očí.

PONAUČENÍ: Zkuste smlouvat, nedejte se. Slabší povahy se musí obrnit a nebát se.

Plovoucí trhy v Thajsku

Pomáhej bližnímu svému

Hlídáte si svou peněženku i příruční zavazadla. Prodíráte se davem a v tu chvíli k vám přistoupí ochotný kolemjdoucí s informací, že právě viděl kapsáře, jak okradl někoho poblíž. Automaticky si zkontrolujete, zda jsou vaše cennosti na místě a jdete dál. A to byla chyba, právě jste totiž dotyčnému ukázali, kde vše máte a on tak teď může jít na jisto.

V Číně se můžete setkat s dalším druhem podvodníků. Tentokrát jde o nevinně vypadající dívky, které vás poprosí, zda by si s vámi nemohli trénovat svou angličtinu. Během řeči vám povypráví svůj velmi dojemný životní příběh a požádají o nějaké peníze.

PONAUČENÍ: Ne všichni se vás budou snažit okrást, ale je dobré mít se na pozoru. Kdo je připraven, není překvapen.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!