Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‚Ohni hřbet’

Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‘Ohni hřbet’ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‘Ohni hřbet’ | foto: Eagles na cestách

#ohnihřbet - tenhle hashtag si zapamatujte. Čeští cestovatelé a vyznavači freecampingu vyhlásili tažení proti odpadkům v přírodě. Zapojit se může každý. Motivovat je mají odměny.

Výlet do přírody. Těšíte se, že si odpočinete. Zastavíte na parkovišti u lesa a první, co uvidíte, je plechovka od piva. O kousek dál se válí plastová láhev, pod stromkem vykukuje obal od nějaké tyčinky. Za ním je v lepším případě toaletní papír, v horším vlhčený ubrousek. Podobné „malebné” scenérie najdete snad na všech turisticky oblíbených místech. A některým cestovatelům s nepořádkem došla trpělivost.

„Chceme zvětšit komunitu lidí, kterým jsou odpadky v přírodě nejenom trnem v oku, ale zároveň se nebojí ohnout hřbet a posbírat je a třeba tím i inspirovat pár dalších lidí ve svém okolí. Rozhodli jsme se tedy oslovit pár dalších podobně smýšlejících lidí a uspořádat dlouhodobou akci v odklízení nepořádku z přírody,“ vysvětluje blogerka a cestovatelka Radka Staňková na své facebookové stránce „Nestůj a pojď“ (více čtěte zde)! Proto se několik nomádských posádek aktivních na sociálních sítích spojilo a vyhlásilo „soutěž“ ve sbírání odpadků. Více čtěte zde. 

„Tuto odpadkovou akci můžete klidně považovat za jistý druh soutěže. Protože všichni, kteří se do ní zapojí, mají možnost dostat ‚výhru’ aneb odměnu od jednoho z partnerů této akce,“ dodává Radka Staňková (více jejích cestách v dodávce ve Skandinávii čtěte zde).

JAK SE ZAPOJIT

Udělejte fotku, na které jste vidět v akci při sbírání odpadků, případně vyfoťte, jak držíte odpadky. Fotku nahrajte na Facebook nebo Instagram a napište k ní nějaký popisek.

Důležité je, aby u této fotky byl uvedený hashtag v tomto přesném znění: #ohnihřbet. 

To, že odpadky ve volné přírodě nejsou jen český problém, potvrzuje Martina Špatná z cestovatelského projektu Pohled za hranice (o jejím cestování jsme psali zde).

„Sardinie je považována za evropský Karibik a je pravda, že tak krásné moře jsme viděli asi jen tam. Ale zároveň je to ostrov tak plný odpadků, že to je srovnatelné snad s tím, co jsme zažili v Maroku. Odpadky v přírodě nesnášíme a kdykoliv můžeme, odvezeme i to, co jsme sami nevyprodukovali. Na Sardinii to ale bohužel nešlo. I vlastní odpadky jsme s sebou vozili několik dní, než byla příležitost je vyhodit. O třídění ani nemluvím. Proto je mi blízká aktivita Nestůj a pojď, Eagles na cestách (více čtěte zde) a dalších,“ napsala na svůj facebookový profil.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

To, že otevřeně tvrdím, že si nemyslím, že by turisté v naší přírodě dělali ten největší bordel neznamená, že mi to nevadí, nebo že to dokonce obhajuji.. Proto jsem se společně s @vyrezu_to přidala k akci #ohnihřbet která vybízí návštěvníky přírody k tomu, aby za každý čas, který v ní můžeme trávit, z ní trochu toho bordelu odnesli.. Jakože za vděk, že ji tu stále máme a že si ji chceme hýčkat... A zároveň tím motivovali i ostatní. Nejen, že si tak z přírody můžete odnést o něco lepší pocit, motivovat tím své přátelé, dokonce za to od nás můžete něco dostat. K iniciativě #ohnihřbet se přidalo několik tvůrců a každý týden jeden z nich bude listovat mezi příspěvky s hashtagem #ohnihřbet a vybírat ten nejlepší, kterému za takovou snahu pošle nějaký dárek. Za úklid přírody můžete třeba dostat pobyt v @yettibackpacker nebo třeba plecháček od @eagles.shop.cz . Bližší informace najdete na mém fb, nebo na fb Eagles na cestách, jejichž pravidla jsem právě u sebe sdílela. A kdo se k této akci jako partner přidal? ✨ @almarasoap ✨ @seventhgeneration ✨ @hannahoutdoor ✨ @radosti_z_lesa ✨ @blueberryhill.cz ✨ @vyrezu_to ✨ @pod7kilo ✨ @wowodesigncz ✨ @verunity_art ✨ @holka_s_bucket_listem Tedy téměř všichni ti, který sleduji a obdivuju :) . . . PS - vlci si pro vlcata vzdycky nejakou hračku najdou :) . . . . . #krusnehory #ohnirbet #odpadky #priroda #zerowaste #prochazka #soutez #erzgebirge #nature #bezobalu #girl #bezodpadu #walk #brno #usteckykraj #czechrepublic #bezodpadku #czechgirl #trip #chomutov #czechnature #ploggingcesko #praha,

Příspěvek sdílený stepanka kadlecova (@krusnoholka),

ttmTomáš Málek
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.