Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Projeli jsme 13 států v Americe i s dětmi. Když chcete cestovat, jeďte

Sequoia National Park | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sequoia National Park | foto: Petra Koutská Schwarová

„Tak máme ještě dva tři roky, než půjde do školy, to musíme zvládnout.” Takové věty zněly u nás doma v Praze na Smíchově během minulého roku pořád. Od začátku našeho vztahu v roce 2009 jsme s Ondřejem vymýšleli, jak spolu pojedeme cestovat. Na společných cestách jsme zažívali neskutečnou radost a souhru – ve stejnou dobu se nám chtělo na pláž, podobně jsme se smiřovali s nevyzpytatelností, krosnou na zádech, měli identickou toleranci na cestovní špínu. A všude se hned cítili jako doma.

V naší kódové řeči měly naše sny mnohá označení: velká cesta, gap year, cestovačka. Připadalo nám, že přece musíme využít svobody, relativního mládí, chuti poznávat a mluvit jazyky. A to na déle než pár týdnů, kdy první polovinu většinou zabere adaptace. Plánování a snění jsme si proložili narozením první dcery, kterou nedlouho na to následovala druhá. Vyvázat se z denní rutiny, rodinných a kamarádských pout se zdálo nemožné. A chvílemi i nelogické a zbytečně komplikované, protože naše bytí v Praze bylo dosti příjemné. Práce nás vcelku bavily, rodiny podporovaly.

Vrtat hlavou nám cestování ale nepřestalo. Pak můj muž přišel s nápadem, jak dělat práci, kterou se živí v Praze, na cestách. Propagovat metodu více hlasů (pozn. red. Janečkova volební metoda – D21), jde přeci všude. Navíc putovní kampaň z očí do očí může mít skvělé výsledky, o inovacích demokracie je potřeba diskutovat všude po světě. A tak se stalo. Projekt byl v Praze schválen, obytný vůz Fiat Carado zakoupen a před námi stálo asi tak million úkolů: zajistit si víza, zrekonstruovat a pronajmout byt, dlouhodobě vypovědět místo v Antonínině školce (3), dát výpověď v mé práci, zajistit pojištění na roční cestu, založit web a tisíc dalších drobností. Vše se ve vražedném tempu stihlo v druhé půli roku 2018. Střídavé pocity paniky a těšení byly na denním pořádku.

Auto? Fiat Carado
Zbývá nám ještě několik měsíců cesty a už teď přemýšlíme, jaké to bude s...

Teď sedím v lese v Oregonu a nechce se mi veřit, že tomu bude za chvíli rok, co nápad vzniknul. Máme za sebou nyní 13 států USA, před sebou ještě Montanu, Wyoming, Kanadu a na závěr možná Mexiko. A cítíme se jako doma.

Více o naší cestě:

Více se o naší cestě dozvíte na Instagramu nebo na našich webových stránkách

Nejtěžší pro nás byly březnové začátky, kdy jsme se sžívali na pár metrech čtverečních. Překonávali nemoci, které jsme si s sebou přivezli z Evropy, a snažili se zahájit pracovní agendu. Připadalo nám, že produkce samotné cesty s dvěma dětmi zkonzumuje tolik času, že snad není možné ani nic udělat. Připadali jsme si bláhoví a vyčerpaní. Přicházely první potíže s autem: obligátní prasklá pneumatika, zničený stěrač, urvané zrcátko. Do toho nutnost zastavovat na místech, kde se vyřádí děti, a zároveň nám to nezruinuje měsíční rozpočet. Horko težko se začínaly rýsovat naše cestovní rytmy. Například jsme zjistiili, že za den zvládneme jet v kuse maximálně tři hodiny. Ujasnili si, že nejlepší čas na přesuny je po obědě, kdy nám obě děti spí.

Na pláži v Kalifornii

První měsíc a půl jsme se navíc přesunovali šíleným tempem, neboť jsme měli na závěr dubna domluvený projekt školního hlasování v amerických školách BASIS, které jsou v Arizoně. A do té jsme museli dojet z Baltimoru. Všechny slasti i strasti začátků jsou popsány na našem cestovním blogu www.4human21.world. Když ho teď čtu, musím se pochopitelně smát. Po třech měsících jsme si zvykli a taky si nebezpečně navykli – na bytí v přírodě, západy slunce, možnost vidět denně nové věci, na pláže, lesy a průzračná jezera za humny. Sousloví “jdeme ven,” nám v podstatě zmizlo z rejstříku, kočár už nepoužíváme, protože v přírodě pozbyl smyslu.

Zbývá nám ještě několik měsíců cesty a už teď přemýšlíme, jaké to bude s návratem. Mnozí se v souvislosti s naší cestou zmiňují o odvaze. Postupem času mi dochází, že pokud vše půjde jako doposud, budeme potřebovat spoustu odvahy hlavně na to, abychom bez psychické úhony vpluli zpět do života v Praze.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!