Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
27. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrady a zámky se naposled otevřou. Navštívit můžete i parlament

Karlštejn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlštejn. | foto: ČTK

Poslední říjnový víkend končí na většině hradů a zámků letní sezona. Řada z nich připravila pro návštěvníky speciální akce, některé později nabídnou i zimní a vánoční prohlídky a programy.

Na hradě Karlštejn bude až do konce října, tedy i o svátečním víkendu, mimořádně otevřena 13. komnata. Návštěvníci tak budou mít možnost spolu s prvním prohlídkovým okruhem nahlédnout do bývalého apartmá císařovny v Císařském paláci.

Zámek Lemberk v Libereckém kraji o víkendu mimořádně zpřístupní středověkou věž. Návštěvníci na ni budou moci vystoupat po oba dny vždy od 9:00 do 15:00. Na Lemberku také budou mít poslední možnost zhlédnout výstavu fotografií Lemberk 1992-2012, uspořádanou k 20. výročí zpřístupnění zámku po rozsáhlé obnově.

Zámek Náchod

Zámek Náchod

Na zámku v Náchodě v Královéhradeckém kraji připravili na sobotní večer 27. října prohlídky zámeckých komnat Piccolominské expozice, které oživí Černá paní i strašidla a jiné úkazy nadpozemského původu. Na návštěvu je ovšem potřeba se předem objednat.

Na území Zlínského kraje bude možné naposledy navštívit výstavu hraček na zámku Vizovice. Představuje nejen hračky do roku 1945, ale také rodinné fotografie z časů posledních majitelů zámku.

Zámek Raduň v Moravskoslezském kraji bude od soboty 27. října do neděle 4. listopadu otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Od 10:00 do 15:00 zde návštěvníci budou moci nahlédnout do zámeckých interiérů dekorovaných aranžemi z podzimních květů a plodin. Na sobotu 27. října pak Raduň nachystala Noc duchů a strašidel; na noční prohlídky je vhodné se telefonicky objednat.

V Ústeckém kraji zámek Velké Březno ukončuje letošní turistickou sezonu akcí Zavírání okenic. Hrad Házmburk láká na prohlídku sníženým vstupným.

Sněmovna a Senát se o státním svátku otevřou veřejnosti

Poslanecká sněmovna a Senát v neděli otevřou svá sídla veřejnosti. Přístupná budou tradičně při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Lidé si budou moci v malostranských palácích českého Parlamentu prohlédnout reprezentační sály i prostory, v nichž se projednávají a schvalují zákony.

Hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých výborů Sněmovny si budou moci zájemci prohlédnout od 9:00 do 16:00. Sněmovními budovami lidi provedou pracovníci Pražské informační služby, kteří je seznámí s architektonickými zajímavostmi, historií a s současným využitím prostor. Prohlídka bude trvat zhruba hodinu. Do paláců se zájemci dostanou vchodem z Malostranského náměstí.

Senát otevře návštěvníkům oba své paláce, Valdštejnský a Kolovratský. V prvním si lidé budou moci v doprovodu průvodců prohlédnout slavnostní Hlavní sál i Jednací sál, Rytířskou a Audienční síň nebo Valdštejnovu pracovnu. Nahlédnout budou moci do Přijímacího salonku předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a do Prezidentského salonku. V Chodbě místopředsedů si budou moci prohlédnout fotografickou výstavu Bystřická zrcadlení.

V Kolovratském paláci bývá příchozím otevřen Růžový a Zelený salonek, kde se scházela prvorepubliková vláda. Zpřístupněny budou také Trčkovská galerie a senátní výstavní síň, kde je expozice o Havlíčkobrodsku ze sbírek Muzea Vysočiny. Senát bude mít otevřeno od 10:00 do 17:00, poslední prohlídka začne v 16:15. Prohlídky obou komor parlamentu budou bezplatné.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...