Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Otestujte si cestovky: tipy jak poznat dobrý zájezd

Cestování (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Je možné poznat dobrý zájezd? A jak se bránit, když dovolená nevyjde tak, jak má? Společně s odborníky jsme pro vás připravili pár tipů.

Jen za poslední týden uvízly na letištích doma i v zahraničí stovky turistů. A podle odborníků z cestovního ruchu není vyloučené, že stejný osud postihne i další. "Mechanismy na kontrolu cestovních kanceláří existují a jsou dostačující. Bohužel se ale málo využívají," míní analytik a specialista na cestovní ruch Jaromír Beránek. Řadu věcí si podle něj ale mohou klienti prověřit sami.

1. Pojištění proti úpadku je pro cestovky povinné
Každý by si měl ověřit, zda je cestovní kancelář, u které zájezd kupuje, pojištěná proti úpadku. Jedině tak si zajistí nárok na  odškodnění v případě, že se společnost dostane do potíží. Pojištění proti úpadku je navíc pro cestovní kanceláře na rozdíl od leteckých společností povinné.

2. Smlouva s aerolinkami předejde nocování na letišti
Shánění letů až k prodaným zájezdům je podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vysoce nestandardní a nezodpovědné chování. Poslední dny ale ukázaly, že se u cestovek objevit může. Než proto koupíte zájezd, zjistěte si, zda má společnost uzavřenou smlouvu s některým z leteckých přepravců.

3. Pokyny k odletu žádejte minimálně týden předem
Ačkoliv je podle informací Lidovek.cz mezi cestovními kancelářemi běžnou praxí informovat klienty o odletu na dovolenou 3 - 5 dní předem, jejich povinností je oznámit spoj a čas letu s týdenním předstihem. Získané údaje si navíc můžete ověřit na letišti nebo u aerolinek.

O cestovních kancelářích čtěte také


4. Čekání na letadlo vám musí aerolinky zpříjemnit
Pokud cestovní kancelář u aerolinek let řádně zajistila, a klienti přesto odletí se zpožděním nebo vůbec, odpovědnost za kompenzace a odškodnění nese letecká společnost. Ta má pak od určité délky zpoždění povinnost cestujícím zajistit občerstvení, nebo dokonce ubytování. V krajním případě pak mohou lidé let i odmítnout a žádat vrácení peněz. (více informací čtěte zde)

V případě, že cestovka let nezajistila, klienti se musí s reklamací obracet na ní. Pokud se jim ale nepodaří se společností na odškodnění dohodnout, nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...