22. února 2011 16:22 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Praha je páté nejlepší město v poměru ceny a zážitků. Zvítězila Hanoj

Pohled na panorama Prahy z Hradčan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na panorama Prahy z Hradčan | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Praha podle hodnocení návštěvníků nabízí pátý nejlepší poměr zážitků a cen v porovnání s ostatními světovými metropolemi. V rámci Česka ji však porazila Plzeň.

Vyplývá to z ankety, kterou zveřejnil mezinárodní hotelový rezervační server hotel.info. Vítězem mezi světovými metropolemi se stalo hlavní město Vietnamu Hanoj.

Anketa proběhla začátkem roku 2011 a účastnili se jí hoteloví hosté,

5 celosvětově nejlepších metropolí v poměru cena/výkon:

1. Hanoj (Vietnam)
2. Vilnius (Litva)
3. Varšava (Polsko)
4. Tallin (Estonsko)
5. Praha (Česká republika)

kteří si rezervovali ubytování v jednom z 210.000 hotelů prostřednictvím rezervačního serveru hotel.info. Zákazníci hodnotili všechna zařízení v kategorii dvou až pětihvězdičkových hotelů.

Z první dvacítky vypadla Moskva a Řím
Podle výsledků průzkumu je možné usuzovat na vhodně nastavený poměr ceny a služeb ve střední a východní Evropě. S výjimkou vítězné Hanoje se totiž všechny ostatní metropole v první pětce nachází v této lokalitě. Z první dvacítky hodnocených měst například vypadla Moskva a Řím.

Mezi českými městy bezpečně zvítězila Plzeň, která s výrazným náskokem předhonila hlavní město. Na dalších místech se umístily Jihlava, Mariánské Lázně a České Budějovice. Naopak lázeňské město Karlovy Vary se v žebříčku nejlépe hodnotících měst vůbec neocitlo.

úterý 7.9. Tak aspoň sem dávám ty krásné kašny, které se, nevím proč, většině Plzeňáků nelíbí.

5 nejlépe umístěných měst v České republice:

1. Plzeň
2. Praha
3. Jihlava
4. Mariánské Lázně
5. České Budějovice

Zdroj: hotel.info

Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací (AHR) se však současný turistický ruch nachází v hluboké krizi, která je mimo jiné způsobena i příliš nízkými cenami ubytování především v hlavním městě. Podle AHR v loňském roce v pohostinství přišlo o práci zhruba 10.000 lidí.

To, že má česká příjezdová turistika značné problémy s neudržitelně nízkými cenami ubytování, potvrzuje i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Slabého pětiprocentního růstu příjezdů zahraničních turistů v roce 2010 dosáhli čeští hoteliéři podle Okamury kvůli ohromnému cenovému podbízení. Podle světové turistické organizace WTTC se průměrný celosvětový nárůst pohyboval okolo sedmi procent a z tohoto pohledu je Česko podprůměrné. V lednu a únoru letošního roku ceny dvoulůžkových pokojů v pražských tříhvězdičkových hotelech podle AČCKA začínaly na částce 18 eur za noc.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!
ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!

Vybírám vhodnou škole pro syna, čas se krátí a já stále váhám.

Najdete na Lidovky.cz