Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Předražené sýry a žádný spěch. To je Austrálie, říká Čech

Lukáš Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Kolář | foto: Archiv Lukáše Koláře

Lukáš Kolář se do Austrálie přestěhoval, protože v Česku nenašel práci, která by mu vyhovovala. Zkusil proto Sydney. Život u protinožců se mu líbí. „Austrálie má svůj životní styl daný a každý si žije pohodovým tempem, a tak jsem si postupně musel zvyknout, že bych měl taky zvolnit a nikam nepospíchat,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Mé první dny byly hektické. Příjezd do Sydney o víkendu, od pondělí mi začala škola, a od středy jsem začal pracovat. Nestačil jsem se ani rozkoukat a poznat Sydney, ale asi to tak bylo i nejlepší. Nejvíce mě překvapila a neustále překvapuje pohodovost a ochota všech lidí pomoci a také to, že na úřadech, v bankách vše funguje tak, jak má, a vše se dá vyřešit během chvíle.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Austrálie má svůj životní styl daný a každý si žije pohodovým tempem, a tak jsem si postupně musel zvyknout, že bych měl taky zvolnit a nikam nepospíchat.

Kdo je Lukáš Kolář?

Lukáš Kolář se narodil v Plzni. Cestování bylo jeho hobby od malička, protože hrál hokej a procestoval několik zemí. Před 4 roky se dostal až do Austrálie. Po studiu na vysoké škole, kterou zdárně ukončil, začal hledat práci, avšak bez valného úspěchu a tak rozhodl se odjet a zkusit novou výzvu právě tam.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Zatím neplánuji, že bych se do Česka vrátil. Přijel jsem do Sydney v listopadu 2013 a prodloužil jsem si víza až do roku 2015. Co bude pak, se uvidí, ale pokud se mi bude dařit v Austrálii, tak mnoho důvodů proč se vracet domů do Česka bohužel nemám.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Co se týče jídla, tak mi v Austrálii chybí bohatý výběr sýrů. Tady se taky dají sehnat, ale za vysokou cenu. Někdy mi chybí i typicky české uzeniny, ale jinak se dá většina potravin sehnat i u protinožců. Přátelům jsem uvařil bramboráky, guláš a bramborový salát a všechna jídla měla úspěch, ale moji kamarádi z Asie vše museli jíst s chilli.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale až je budu mít tak je určitě budu chtít učit česky, protože čím víc jazyků budou umět, tím lépe pro ně.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pokud někdo ví, že Česká republika je, tak všechny napadne především pivo a jména českých fotbalistů, hlavně Petra Čecha, ale většina lidí má stále problém vůbec umístit Českou republiku do Evropy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji jen okrajově. Občas koukám na zprávy, čtu noviny, ve kterých je často zmiňováno jméno australského premiéra Tonyho Abbotta, který je proti přistěhovalcům, ale zároveň se sám narodil v Londýně.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...