Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ráj milovníků zimy. U jezera Achensee si můžete zkusit i lyžování za ‚drakem’

Běžecká trať Pertisau Falzthurn Gramai – přírodní park Karwendel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běžecká trať Pertisau Falzthurn Gramai – přírodní park Karwendel. | foto: Achensee Tourismus

Jakou rakouskou oblast dělí jen několik desítek kilometrů od německých hranic a do Vídně je z ní možná stejně daleko jako domů do Česka? Na takovém místě na mapě najdete Tyrolsko: právě tam, s výhledem na dechberoucí jezero Achensee, byste mohli strávit svou letošní zimní dovolenou běžkováním, pitím svařáku, vyhříváním se v sauně i blbnutím s dětmi na sáňkách nebo lyžích.

ADVERTORIÁL

Do oblasti jezera Achensee se mnoho lidí vypravuje v létě: užívají si malebných plaveb lodí po jezeře, horské cyklistiky i výletů po horách, které v okolí dosahují až výšky dvou a půl tisíce metrů. O letní kráse Achensee slyšel leckdo: už vás ale napadlo, jak tento pohádkový kraj, kde se hory tyčí vysoko nad průzračnou vodní hladinu, vypadá v zimě?

„Původně jsme k jezeru Achensee vyrazili na běžky. Až na místě jsme zjistili, že ta oblast nabízí mnohem víc,“ říká třicetiletý Viktor Matoušek z Prahy, který v okolí Achensee strávil s partnerkou sedmidenní dovolenou letos v lednu. „Nadchla nás zejména nabídka sportů, o nichž jsme ani nevěděli, že existují,“ směje se.

Noční sáňkování v Pertisau u jezera Achensee.
Snowkiting v Achenkirchu.

Perfektní na běžky

U běžkování ale přesto chvíli zůstaňme. Viktor se svou přítelkyní ani v tomto směru rozhodně neudělali špatnou volbu: zejména jižní část jezera Achensee je pro běžecké lyžování jako stvořená. V okolí naleznete více než 200 kilometrů upravených běžkových drah, z nichž některé se drží blízko jezera, jiné vystřelují dál na západ.

Běžecká trať Pertisau Falzthurn Gramai – přírodní park Karwendel.

Běžecká trať Pertisau Falzthurn Gramai – přírodní park Karwendel.

„Trasy vás krajinou krásně provedou. V jednu chvíli se kocháte nádhernou ladovskou scenérií, v druhé už obsahem vašeho talíře servírovaného v některé z hospůdek,“ říká Viktor. Kvalitu výhledů i občerstvovacích zařízení si přitom můžou vzhledem k úpravě tratí ověřit jak klasičtí běžkaři, tak milovníci skatingu.

Jedna z nejkrásnějších tras, která je středně náročná, začíná přímo u střediska v Pertisau a povede vás zasněženou zimní krajinou přírodního parku Karwendel. Čtrnáctikilometrová trasa pomalu stoupá, nejlépe se po cestě najíte na salaši v údolí Faltzthurnal, nebo v závěru na salaši u Gramaialm.

Karwendel na sto způsobů

A máte běžky opravdu rádi? Pak si naplánujte dovolenou u Achensee na konec února. 24. února se totiž bude konat takzvaný „závod tří údolí“ v Achensee. Trasy jsou dlouhé 11 a 33 kilometrů pro běžkaře, 15 a 30 kilometrů pro příznivce běžkového bruslení. Na závod sice jistě dorazí i profesionálové, jinak je ale určen zejména široké veřejnosti: je to ostatně jeden z nejhezčích závodů vůbec, pokud jde o malebnost okolní krajiny.

Vedená zimní túra s rangerem v národním parku Karwendel.

Vedená zimní túra s rangerem v národním parku Karwendel.

Přírodní park Karwendel ale určitě stojí za návštěvu, i pokud běžkování není váš oblíbený sport. „Jeden den jsme vyšli na vedenou túru. V jejím čele stojí vyškolený ranger, který se podělí o mnoho zajímavostí jak konkrétně odtamtud, tak třeba o stopách ve sněhu,“ vypráví o svých zážitcích z okolí tyrolského jezera Achensee Viktor.

„Vyzkoušeli jsme také snowkiting, pro ten ale musíte vyrazit na severní břeh, kde fouká vítr,“ radí Viktor Matoušek. A co to vlastně je? Snowkiting je sport na snowboardu nebo lyžích, při kterém vás pohání „drak“, tedy plachta ve větru. „Naučili jsme se to za pár desítek minut a užili si při tom hodně legrace,“ říká Viktor.

Obtížnost akorát pro děti

„Většina lidí nevyrazí k Achensee na sjezdovky. Pokud ale máte malé děti, je to super – snadné kopce a rakouská kvalita služeb,“ říká pětatřicetiletá Andrea Svobodová, která Achensee navštěvuje s rodinou každoročně před Vánoci. Ve středisku skutečně jsou i sjezdovky: celkem jich tu je 53 kilometrů v pěti oblastech. „Jistěže je to málo ve srovnání s velkými areály, ale k čemu ten vám s dětmi je?“ podotýká Andrea.

Malý lyžař ve Snowlandu - lyžařské středisko Christlum v Achenkirchu.

Malý lyžař ve Snowlandu - lyžařské středisko Christlum v Achenkirchu.

Na oblasti jezera Achensee oceňuje maminka tří dětí hlavně různorodost aktivit. „Naše děti by nebavilo týden v kuse lyžovat,“ doplňuje. Její děti se podle jejích slov nejvíc vyřádily na místních přírodních sáňkařských drahách. Dohromady je jich v okolí Achensee pět, jen některé z nich jsou ale vhodné pro děti. Výšlapu vás zejména na těch delších ušetří místní služby: lanovka v Achenkirchu nebo sáňkařský expres v Pertisau.

Břeh jednoho jediného jezera je zkrátka tak rozmanitý, že se u něj mohou na zimní radovánky sejít turisté s úplně jinými přáními a očekáváními. „Achensee možná nesbírá prvenství v nejvyšších horách ani v počtu sjezdovek, zato ale zaručuje úplně všem, že si tu najdou to svoje,“ usmívá se pravidelná návštěvnice Andrea Svobodová.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
Java Devops co se nebojí Linuxu

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč