Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Když vám vyjde počasí, zažijete v Söldenu pohádkové lyžování

Co se týká shrnutí lyžování, kamínky byly pouze na sjezdovce č.1 z vrcholu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se týká shrnutí lyžování, kamínky byly pouze na sjezdovce č.1 z vrcholu... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Alpské podzimní počasí bývá leckdy zrádné, nám ale začátkem prosince vyšel věhlasný rakouský Sölden vstříc a okrem velmi dobrých sněhových podmínek nám naservíroval i modrou oblohu se sluníčkem. Mráz pak zjišťoval poměrně dobrý stav sjezdovek i v odpoledních hodinách.

Ze 144 km sjezdovek je již nyní v Söldenu kolem 110 km spuštěno a lanovky jezdí ve všech hlavních částech střediska, tedy na Giggijochu, Gaislachkoglu a také na ledovci Rettenbach a Tiefenbach. Před naší návštěvou napadlo kolem 20 cm nového sněhu, takže na söldenských svazích leží momentálně něco málo přes dva metry sněhu. Díky mrazu skřípal sníh krásně pod nohama!

Mrazy byly nejsilnější na ledovci, takže jsme tentokrát více lyžovali v části Giggijoch, která se vyznačuje širokými a pozvolnými svahy, které jsou i při větší zalidněnosti poměrně dobře přehledné.

Nejoblíbenější „lajnou“ pro nás byla černá pista č.22, která se klikatí ve sportovním tempu od horní stanice kabinkové lanovky na Giggijochu až do údolí. Prudší hang tu střídá mírnější část a na rozmanitosti tu přidávají zvlněná esíčka. Ráno navíc na sjezdovce skoro nikdo nebyl a tak vydržela skoro celé dopoledne pěkně upravená.

O víkendu v době oběda může být ovšem trochu oříšek najít volné místo, a tak...
Mrazy byly nejsilnější na ledovci, takže jsme tentokrát více lyžovali v části...

Další zábavnou variantou byla sjezdovka č.11 pod Rotkogljochem, která nás bavila zvlněným profilem a zároveň akorátně sportovním tempem.

Z pisty č.11 jsme za posledním „bubnem“ často přejížděli na 12, která se stáčí zpět na Giggijoch. Zejména poslední část „rukávu“ tu je pěkně rychlá a často úplně prázdná.

Asi nejméně sjezdovek je momentálně otevřených v části Gaislachkogl, kde občas jízdu znepříjemňovala spuštěná sněžná děla. Místo lyžování jsme se tu tedy nechali vyvézt „mladou“ kabinkovou lanovkou na vrchol Gaislachkogl a zašli do prosklené restaurace Ice Q, která figurovala v poslední bondovce Spectre. Protože do restaurace jsme neměli rezervaci, usadili jsme se na terase s výhledem a horkou čokoládou se šlehačkou, která tu vyjde téměř na 5 eur. Na plnohodnotný oběd s pitím si tedy připravte pořádně naditou peněženku.

Samozřejmě jsme nevynechali ani ledovec, ačkoli při jízdě v tamním mrazu...

Samozřejmě jsme nevynechali ani ledovec, ačkoli při jízdě v tamním mrazu doslova tuhnul úsměv na rtech. Díky těmto minusovým teplotám vydržely sjezdovky v celém areálu v poměrně dobrém stavu i v pozdním odpoledni. Na Tiefenbachu jsme tentokrát vyzkoušeli i sněžné brusle Sled Dogs, pro které byly pozvolný sklon a přehlednost modrých plání vhodné pro první zkoušení.

Sölden v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 6 h
  • Celodenní skipas dospělý (ročník 1997 a starší) 53 eur
  • Celodenní skipas mládež (ročník 1998 – 2002) 42 eur
  • Celodenní skipas dítě (ročník 2003 - 2009) 29 eur
  • Celodenní skipas senior (roč. ženy 1958 a starší, muži 1953 a starší) 45 eur
  • www.soelden.com
  • mimosezonní ceny do 22.12.2017

S nadsázkou lze říct, že povinností na Tiefenbachu je fotka z vyhlídky u výstupu kabinkové stanice. Mně na klasickou „instagramovku“ zapózovala kamarádka Hanka, takže tentokrát přicházím s originálním materiálem!

Obědových možností je v Söldenu nesčetně, ve většině jde o prostorné samoobslužné restaurace, které nechybí snad v žádné části Söldenu. O víkendu v době oběda může být ovšem trochu oříšek najít volné místo, a tak jsme tentokrát zvolili poněkud „odstrčenější“ variantu, tedy obslužnou restauraci Obstlerhütte na sjezdovce č. 20, tedy na sjezdu z Giggijochu do údolí, kde se kolem dvanácté dalo posadit jak na terase, tak vevnitř. Navzdory odlehlosti od centra dění tu ale nuda není, při naší návštěvě se tu strhla jakási soutěž místních, které jsme sice moc nerozuměli, ovšem lyžař na střeše měl být zřejmě její vítěz!

Restaruace Obstlerhütte se vyznačuje pořádně velkými porcemi, takže počítejte s tím, že žebra budete mít opravdu přes celý talíř a štrúdl se ve vanilkové omáčce doslova topí – v dobrém slova smyslu. V odpoledních hodinách se tu navíc strhne pravé alpské diskotékové aprés ski.

Co se týká shrnutí lyžování, kamínky byly pouze na sjezdovce č.1 z vrcholu Gaislachkogl, které doporučujeme takto zkraje sezony vyhnout. Celkově však panují v Söldenu opravdu dobré lyžařské podmínky a sjezdovky jsou v dobrém stavu i na otevřených dojezdech na údolí.

Mrazy byly nejsilnější na ledovci, takže jsme tentokrát více lyžovali v části...

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!