Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
11. srpna 2013 11:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kentaur i okřídlený jednorožec. Šťastnou zemi ovládly bájné bytosti

Přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před více než deseti lety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před více než deseti lety. | foto: ČTK

KARLOVICE Šťastnou zemi u Karlovic na Semilsku ovládly bytosti z řeckých bájí a postavy z říše pohádek a fantasy. Návštěvníci tu najdou Kentaura, okřídleného jednorožce, Mínotaura uprostřed labyrintu, Enta nebo třeba Bajaju bojujícího s tříhlavou saní.

Areálu dominuje obří drak, který na návštěvníky shlíží z místní vyhlídky. Obrovský drak je stejně jako několik desítek dalších soch vyroben ze slámy. Ve Šťastné zemi začaly tradiční slavnosti slámy - Slamák.

Sedmihektarový areál Šťastná země je určen hlavně rodinám s dětmi. Najdou tu oblíbené vzduchové trampolíny, ale také desítky houpaček, lezecké stěny a desítky metrů prolézaček a další atrakce. Teď mezi nimi vyrostly ještě obří slaměné postavy. "Mně se nejvíc líbí tenhle gryf," poznamenal malý chlapec, který dokonale propracovaného křížence orla a lva ze slámy pomalu obcházel. "Jezdíme sem pravidelně a rok od roku jsou ty sochy větší a propracovanější," poznamenala jeho matka.

Sochy jsou dílem party nadšenců. "Autory jsou většinou současní nebo bývalí studenti uměleckých škol. Je to parta, která dělá korpusy těch soch - kostru, která je ze dřeva a pletiva. Opletení a obalení slámou pak dělají brigádníci, kteří tady pro děti organizují soutěže," vysvětlil programový manažer parku Erik Černý. V parku jsou přes léto čtyři desítky brigádníků, kteří se dětem starají o zábavu. Vedle soutěží a her jsou pro děti i rodiče připraveny různé výtvarné dílny.

Obrovský drak je stejně jako několik desítek dalších soch vyroben ze slámy.

Obrovský drak je stejně jako několik desítek dalších soch vyroben ze slámy.

Zatímco v minulosti se hlavní program soustředil hlavně na víkendy, letos je podle Černého poprvé každodenní provoz s nějakým programem po celou dobu letních prázdnin. "Dřív to bylo jen v rámci třítýdenního programu Slamáku, letos je to po celé prázdniny," řekl. V dolní části zahrady mimo jiné otevřeli letos historickou řemeslnou vesničku, kde si mohou návštěvníci zkusit umlít obilí na chleba na kamenném žernovu, zapojit se do stavby domu, vyrobit si něco hlíny, drátu nebo razit mince.

Přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před více než deseti lety. Otevřen je od dubna do konce září denně od 09:00 do 19:00, o prázdninách do 20:00. Určený je hlavně dětem, na které čekají desítky atrakcí, třeba dřevěný hrad - napodobenina Hrubé Skály, houpačky, klouzačky a prolézačky.

V parku je dětská trpasličí vesnička, mnoho dřevěných domků pro dětské hry, písková rýžoviště s pravými českými granátky nebo prožitkový Geopark. Ročně areál navštíví kolem 60.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!