Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Štěpánka, kráska mezi rozhlednami, skrývá tajemnou pověst

Rozhledna Štěpánka slaví 120 let od svého otevření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledna Štěpánka slaví 120 let od svého otevření. | foto: Archiv LN

Nad obcí Příchovice u Tanvaldu stojí na zalesněném kopci Hvězda kamenná rozhledna s romantickým názvem Štěpánka, která 14. srpna slaví 120 let od svého otevření.

Své pojmenování ale tato nejstarší a nejvýše položená rozhledna Jizerských hor, která je mnohými označovaná také za nejkrásnější, nezískala podle sličné dívky stejného jména, nýbrž po rakouském arcivévodovi Štěpánovi.

Její výstavba se navíc z důvodu tajemné pověsti protáhla na dlouhých 45 let. A jejímu staviteli se magické kletbě stejně nepodařilo uniknout...

Se stavbou novogotické rozhledny započal kníže Kamil Rohan v červenci 1847 na počest arcivévody Štěpána. Krátce nato byly ale veškeré stavební práce přerušeny. Podle pověsti tak kníže učinil proto, že mu stará cikánka předpověděla, že jakmile bude stavba dokončena, zemře.

ČTĚTE TAKÉ:

Celých 45 let tak stálo na Hvězdě šestimetrové torzo budoucí rozhledny, ze kterého turisté pozorovali východ slunce. Protože nedokončená věž přitahovala i zájem vandalů, koupil ji horský spolek z nedalekého Kořenova.

Věštba se neplnila

Konečný projekt vypracoval liberecký profesor Brausenwetter a pod vedením stavebního mistra Hájka z Rokytnice také stavbu v roce 1892 dokončil. Slavnostního otevření se zúčastnilo několik tisíc lidí, ovšem kníže Rohan u toho nebyl. Dle věštby měsíc nato zemřel, bylo mu již 91 let.

Turisté se žádné tajemné věštby nezalekli, a tak se krátce po svém otevření stala Štěpánka jedním z nejoblíbenějších výletních cílů Jizerských hor. Za druhé světové války sloužila 24 metrů vysoká rozhledna jako kontrolní hláska německého letectva a z tohoto důvodu byla pro veřejnost uzavřena. Po válce musela být věž opravena, dokončilo se její zasklení a v roce 1963 byla zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče.

Výhled na Bezděz či Trosky

Na věži se nacházejí dvě vyhlídky: první je umístěna v širším ochozu ve výšce devět metrů a ta druhá je až těsně pod střechou věže. Vede na ní celkem 81 schodů a turistům nabízí opravdu pěkný výhled. Severozápadním a severním směrem jsou vidět vrcholky Jizerských hor a východně zase Krkonoše. Návštěvníci ale mohou spatřit také hrady Bezděz a Trosky, rozhlednu na Kozákově a Ještěd s typickou dominantou televizního vysílače.

ČTĚTE VÍCE:

Štěpánka se svou charakteristickou štíhlou siluetou patří mezi velmi fotogenické objekty a bývá často zobrazována na mnoha pohlednicích, upomínkových předmětech a informačních materiálech o Jizerských horách.

Návštěvníkům je otevřena celoročně, zavřeno zde bývá pouze za nepříznivého počasí. Okolí je vhodné také pro cykloturistiku a v zimě jsou zde příznivé podmínky pro běžecké lyžování.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...