Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát

Řeka Lužnice v Bechyni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Lužnice v Bechyni | foto: ČTK

TÁBOR Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropský certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

Certifikát v Táboře předal prezident Evropské asociace turistických klubů Boris Mićić. V Evropě je nyní 19 stezek se stejnou garancí. „Turistickému ruchu v historickém městě dává smysl mít přírodně bohaté okolí. Rádi jsme srdcem Toulavy,“ řekl v Táboře starosta města Štěpán Pavlík (2020).

Stezka, která obdrží označení kvality Leading Quality Trails Best of Europe, musí splňovat řadu kritérií. Stezka například musí vést minimálně z 35 procent po přírodním povrchu. „Vzhledem k tomu, jak v dnešní době krajina vypadá, není snadné tuto podmínku splnit,“ uvedla Zdeňka Šrédlová z Klubu českých turistů.

Turistická oblast Toulava, jíž stezka vede, se nachází na pomezí jižních a středních Čech. Jako destinační společnost byla založena v roce 2019. „Zároveň se zde nachází Sedlec-Prčice, což je centrum nejslavnějšího turistického pochodu v Česku Praha - Prčice,“ uvedl Jan Sochor z turistické oblasti Toulava.

Trasa turisty zavede mimo jiné například do Tábora, Bechyně, ke zříceninám Příběnice a Dobronice, Stádleckému řetězovému mostu nebo zámku Koloděje nad Lužnicí. „Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které Klub českých turistů s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí,“ uvedl Sochor. Na trase je 18 informačních cedulí o zajímavostech kolem řeky.

Evropská asociace turistických klubů (European Ramblers ?Association) sdružuje desítky turistických organizací z 29 zemí Evropy.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!