Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát

Řeka Lužnice v Bechyni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Lužnice v Bechyni | foto: ČTK

TÁBOR Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropský certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

Certifikát v Táboře předal prezident Evropské asociace turistických klubů Boris Mićić. V Evropě je nyní 19 stezek se stejnou garancí. „Turistickému ruchu v historickém městě dává smysl mít přírodně bohaté okolí. Rádi jsme srdcem Toulavy,“ řekl v Táboře starosta města Štěpán Pavlík (2020).

Stezka, která obdrží označení kvality Leading Quality Trails Best of Europe, musí splňovat řadu kritérií. Stezka například musí vést minimálně z 35 procent po přírodním povrchu. „Vzhledem k tomu, jak v dnešní době krajina vypadá, není snadné tuto podmínku splnit,“ uvedla Zdeňka Šrédlová z Klubu českých turistů.

Turistická oblast Toulava, jíž stezka vede, se nachází na pomezí jižních a středních Čech. Jako destinační společnost byla založena v roce 2019. „Zároveň se zde nachází Sedlec-Prčice, což je centrum nejslavnějšího turistického pochodu v Česku Praha - Prčice,“ uvedl Jan Sochor z turistické oblasti Toulava.

Trasa turisty zavede mimo jiné například do Tábora, Bechyně, ke zříceninám Příběnice a Dobronice, Stádleckému řetězovému mostu nebo zámku Koloděje nad Lužnicí. „Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které Klub českých turistů s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí,“ uvedl Sochor. Na trase je 18 informačních cedulí o zajímavostech kolem řeky.

Evropská asociace turistických klubů (European Ramblers ?Association) sdružuje desítky turistických organizací z 29 zemí Evropy.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...