Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přehlížené skvosty představuje kampaň Česká příroda

Pančavský vodopád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pančavský vodopád | foto: ProfimediaLidové noviny

BESKYDY/PRAHA  Nedávno lidé vybírali divy Krkonoš. Méně známé lokality porazily ty největší turistické taháky. Teď chce ministerstvo životního prostředí seznámit veřejnost s podobnými místy po celé republice.

Ani Sněžka, ani Luční hora. Největším divem Krkonoš se stal Obří důl, za ním skončil Mumlavský vodopád a na třetím místě meandry Labe. Tak hlasovala veřejnost.

Poznávání skrytých míst

Nejen čtyři národní parky a jeskyně, ale desítky a stovky dalších míst, která jsou třeba hned za vaším městem. Ministerstvo životního prostředí spouští program za čtyři miliony korun, který má lidem ukázat, že za přírodními skvosty nemusí stovky kilometrů, ale mnohdy jsou i kousek od domu. Některé vám představujeme. Kampaň Česká příroda oficiálně startuje dvoudenním „poznávacím“ veletrhem 19. a 20. 4. v pražském Národním domě na Vinohradech, podpoří ji i letošní ročník festivalu Ekofilm či podzimní workshopy pro studenty.

Zřejmě se trefila do plánů ministerstva životního prostředí, které plánuje dělat reklamu méně známým či přehlíženým obdivuhodným místům. „Aby se lidé dostali do lokalit, které neznají a jež jsou mnohem blíž jejich domovu. Ukaždého města je něco,“ představuje si ministr Tomáš Chalupa (ODS).

Pod některým stupněm ochrany je zhruba pětina území celé republiky. Jde třeba o Čertův mlýn na beskydské Kněhyni se spoustou skalek, kaňonovité údolí Plakánek v Českém ráji či skalní útvar na vrcholu Vozky v Jeseníkách. „Ale také o unikátní Český les. Lidi projedou do Německa přes Rozvadov a nevědí, že po obou stranách je jedna z našich největších CHKO,“ apeluje Chalupa.

V rámci projektu Česká příroda, který bude stát čtyři miliony korun, proto vzniknou brožury s desítkami polozapomenutých chráněných výletních míst.

V ideálním případě si ministerstvo představuje, že tak přiměje české a moravské rodiny, aby během volných víkendů vyrazily do přírody. Kvůli tomu by se v lesích a podél cest měly objevit i drobné stavby, jako je tomu v zahraničí. Resort životního prostředí vypsal operační program, v jehož rámci budou vznikat stání pro kola či přírodní odpočívadla.
 K čerstvé kampani Česká příroda patří i pražský veletrh, při kterém se návštěvníci třetí dubnový víkend seznámí s regionálními lákadly.


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...