15. dubna 2014 6:13 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Argentině je běžné mít hospodyni. Nenabízejte jí ale pomoc, říká Čech

Jakub Neužil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Neužil |

Do Argentiny se Jakub Neužil přestěhoval kvůli studiu. V Jižní Americe strávil půl roku, což mu podle jeho slov dalo možnost poznat odlišnou kulturu a posílilo ho to do budoucna. "Když jsem nabízel pomoc hospodyni, vyhodila mě z kuchyně, kde jsme zrovna připravovala jídlo s tím, ať se jí "nemontuji" do práce a hledím si svého. To byl asi nejvýraznější kulturní zážitek prvních dní," říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na první dny si pamatuji moc dobře. Lámaná španělština, nervozita, ale i pocit odhodlání zažít něco pro Čecha neuvěřitelného - to by mohlo charakterizovat mé první dny v Jižní Americe. Bylo to těžké, ale i nesmírně posilující do budoucna. Ale díky neskutečné otevřenosti a přátelskosti tamních obyvatel se mi podařilo to těžké období nejistoty rychle překonat. Velký zážitek byl asi hned druhý den po mém příjezdu. V Jižní Americe je totiž docela běžné, že si i střední třída obyvatelstva najímá do domu jakousi hospodyni, která vaří, pere, žehlí atd. (což zvládat je podle mě neuvěřitelný úkol, když zvážíme velikosti latinskoamerických rodin, kde je normální mít 3-5 dětí). Z domu jsem byl ale zvyklý se starat o sebe více méně sám - v Evropě jsou přes den lidi v práci. Stále jsem se tedy té naší paní hospodyně - která mimochodem byla úžasnou paní - ptal, zda li nepotřebuje s něčím pomoct. Když už jsem se zeptal asi potřetí a ona asi při mé úrovni španělštiny konečně pochopila, co se snažím říct, vyhodila mě z kuchyně, kde jsme zrovna připravovala jídlo s tím, ať se jí "nemontuji" do práce a hledím si svého. To byl asi nejvýraznější kulturní zážitek prvních dní.

Kdo je Jakub Neužil?

Narodil jsem se v Olomouci v roce 1993. Zde jsem vyrostl a vystudoval osmileté gymnázium. V roce 2011 jsem odjel na stipendijní stáž do Argentiny, kde jsem strávil půl roku, což mi dalo jedinečnou příležitost se seznámit se všemi aspekty argentinské kultury, od jídla přes tanec a historii až po politiku. Momentálně studuji VŠE v Praze, Fakultu mezinárodních vztahů. Velmi se zajímám o dění po celém světě a rád poznávám nové věci. Stále jsem s lidmi z Argentiny v kontaktu, díky čemuž mám aktuální informace o tamní politické i ekonomické situaci. Ta má typicky jihoamerické rysy – je vrtkavá, nejistá, ale i nesmírně zajímavá a svým způsobem přitažlivá.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejvíce jsem narazil s oslavováním našich Velikonoc - nejvíce pondělí. Věci typu pomlázka jsou naprosto neznámé (není se co divit, když jde o středoevropský zvyk).

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Samozřejmě nemůžu odpovědět, ale jen bych to rád okomentoval, že se mi domů nechtělo.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zkusil jsem bramboráky. S velkým úspěchem se k mému zklamání nesetkaly.
Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
V rodině, kde jsem bydlel, jsem měl čtyři bratry, mladší i starší. Čeština je samozřejmě zajímala. Ř se však stalo nepřekonatelnou překážkou, jak tomu je asi u většiny cizinců, kteří se chtějí něco česky naučit.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
To je blízko Německa?

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ano, sleduji stále a velmi pozorně, neboť jde o velký a perspektivní trh, na kterém má navíc Česko díky Baťovým aktivitám v této oblasti tradici. Jde o podobný systém tomu v USA - dvě velké strany, žádná ale není totalitní - je zde kladen velký důraz a lidé si mnohem více než my cení svobody a demokracie. Jedna strana (Radicales) je středopravá, druhá (Peronistas - podle zakladatele Peróna) je levicová. Jde o prezidentský systém, funguje zde dvoukomorový parlament. Jinak jde o federativní republiku složenou z 23 provincií. Volby jsou povinné, jsou snahy o prosazení aktivního volebního práva už od 16ti let.

Češi ve světě

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…