Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Trosky jako obří prolézačka. Repliku hradu postavili v Českém ráji

Obří prolézačka je největším herním prvkem oblíbeného přírodního areálu u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří prolézačka je největším herním prvkem oblíbeného přírodního areálu u... | foto: MAFRA - Bořivoj Černý

KARLOVICE (SEMILSKO) Ve Šťastné zemi v Českém ráji zahájili v neděli prázdniny otevřením dřevěné repliky hradu Trosky. Obří prolézačka je největším herním prvkem oblíbeného přírodního areálu u Karlovic na Semilsku. Otevření atrakce uváděl Richard Krajčo.

Na své si v ní přijdou nejen děti, ale i dospělí. Jsou tam dva velké 8metrové tobogány a vše připomíná malé bludiště, řekl v neděli u příležitosti otevření nové atrakce správce areálu Pavel Faltus. 

Podle středověku

Areál Šťastná země

Sedmihektarový areál Šťastná země vznikl v Českém ráji v roce 2004. Loni jím prošlo přes 50 tisíc návštěvníků, hlavně rodin s dětmi. 

Každý rok se nabídka atrakcí rozšiřuje. Loni přibylo lanové centrum, které nabízí téměř 350 metrů lanových tratí. Nejvyšší místo nad roklí je 16 metrů nad zemí a mezi jednotlivými hnízdy na stromech je 24 úseků. Přes rokli vede 35 metrů dlouhá lanovka

Návštěvníci najdou v areálu dětskou trpasličí vesničku, dřevěné domky pro dětské hry, prolézačky, houpačky a od příštího týdne i oblíbené vzduchové trampolíny, které se teď rekonstruují.

Replika hradu vznikla z akátového dřeva v poměru 1:5, podobá se spíše historickému vyobrazení hradu ze středověku než současné zřícenině. Replika hradu má šest věží, ty největší jsou Panna a Baba. Hrad má také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku z nejvyšších věží, které měří 8,5 metru. 

Vidět jsou odtud i skutečné Trosky na protějším kopci. „Takhle hrad vypadal někdy ve druhé polovině 14. století, to co z něho zbylo podlehlo zkáze lidské i přírodní,“ dodal správce.

170 metrů krychlových dřeva

Stavba hradu byla náročná, podle Faltuse se využilo asi 50 kilogramů spojovacího materiálu, zhruba polovinu představovaly šrouby a závitové tyče. Na stavbu padlo asi 170 metrů krychlových dřeva - ať už kulatiny nebo zpracovaného na prkna, kolem 300 krychlových metrů štěrku různých frakcí a asi 60 metrů krychlových betonu. 

„Na kopec k hradu vedou dvě štěpkou vysypané cestičky a hrad je kolem vysypaný štěpkou, vevnitř jsou dopadové plochy z kačírku. Svahy budou zatravněné,“ popsal stavbu správce areálu.

Replika hradu Trosky  v areálu Šťastná země v Radvánovicích u Karlovic na...
Replika hradu má šest věží, ty největší jsou Panna a Baba. Vidět jsou odtud i...

Nocleh v týpí

Ve Šťastné zemi se dá nově i přenocovat. „Máme tu oddělení parku, kterému říkáme indiánské parkoviště, máme osm velkých indiánských týpí, která pronajímáme, ale lidé si tu mohou postavit i svoje stany,“ doplnil správce areálu. 

Do každého týpí se vejde kolem 15 až 20 lidí, na ploše se dá postavit až stovka stanů. Připravené je podle něj i zázemí, i když kapacita sprch je zatím menší. Kemp se ale podle Faltuse teprve rozjíždí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.