Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V rožnovském skanzenu doplní mikulášskou družinu smrtka či kobyla

Rožnovský skanzen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rožnovský skanzen | foto: Profimedia.cz

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM Rožnovský skanzen zahájí letošní vánoční cyklus pořadů Mikulášským podvečerem. V areálu Valašské dědiny uvidí návštěvníci tradiční zvyky a tradice spojené s tímto obdobím, sdělila mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková. Vánoční programy patří ve skanzenu k nejnavštěvovanějším.

Odpoledne 5. prosince uvidí lidé nejen novodobou mikulášskou družinu, tedy Mikuláše, anděla a čerta, ale i její starší podobu. „Bývala početnější, kromě Mikuláše a několika čertů v ní byly další postavy, které dnes již běžně při mikulášských obchůzkách nevidíme, například smrtka, žid, kobyla s vojákem a další. S tímto starším typem obchůzek jsme se mohli setkat v období do druhé světové války, v některých oblastech Valašska i v 60. až 70. letech 20. století,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Lidé potkají také bíle oděnou Mikulášovu matičku zvanou Mikuláška nebo Mikolajka. „Matička pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají. Hodné děti obdarovává,“ podotkla Valíčková.

Nebudou chybět tradiční řemesla

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se návštěvníci dozví ve Fojtství z Lidečka. Ženy tam také budou spřádat ovčí vlnu či len. „Předení, draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti patřily ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní,“ řekla mluvčí. V chalupě z Velkých Karlovic se budou péct perníčky, v dalším objektu tradiční pečivo z kynutého těsta. Ve staré škole se budou děti učit koledy.

Pochůzky Mikuláše a jeho družiny včetně smrtky či žida lidé uvidí také 5. a 6. prosince v Horní Lidči a Střelné na Vsetínsku. „Převleky jsou většinou dochované několik desítek let a dědí se z generace na generaci. Jsou klenotem, který si místní lidé střeží,“ uvedla Ludmila Brousilová z obecního úřadu Horní Lideč.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.