25. května 2009 15:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Soulu mají repliku orloje za sto tisíc dolarů

Orloj. Japonská kopie v Soulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orloj. Japonská kopie v Soulu. | foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

Jihokorejci si poslední dobou velmi oblíbili Českou republiku. A to zejména díky romantickému korejskému filmu Milenci v Praze, jehož děj se odehrává v české metropoli a který se stal v Jižní Koreji velmi populární. V Soulu dokonce vyrostla replika Staroměstské radnice s funkčním orlojem.

„I prezident a ministr zahraničí nám říkali, jak nyní všichni Jihokorejci chtějí jezdit do Prahy,“ potvrdil český prezident Václav Klaus, který předsedal summitu EU - Jižní Korea v Soulu.

Oblibu České republiky potvrzuje i fakt, že již brzy bude v Soulu otevřena třetí restaurace, kde se čepuje, a dokonce i vaří české pivo. V jedné z nich, nazvané Castle Praha, mohou Jihokorejci vyzkoušet například granát či plzeň. Chutnají podobně jako ty české, jsou zde ale přece jen odlišnosti, což přiznává i místní personál. A důvody jsou dva - zaprvé museli trochu přizpůsobit chuť piva, aby „sedla“ i obyvatelům Jižní Koreje, a zadruhé se pro výrobu piva používají i korejské ingredience.

Castle Praha je ale v centru Soulu jedinečná ještě v jiné věci, vypadá totiž zvenku jako Staroměstská radnice v Praze a zdobí ji i funkční orloj. 

„Nikdo v Koreji nám ho nebyl schopen sestavit, nakonec nám pomohli až Japonci,“ uvedl majitel restaurace s tím, že výroba tohoto díla nebyla nijak levná, přišla prý na 100 tisíc amerických dolarů.

Díky originální atmosféře je v restauraci stále plno, zejména mladých. Jeden rozdíl zde ale oproti popíjení piva v Česku ještě existuje, místní si k němu nedávají například utopence či hermelín, nýbrž popcorn.