26. února 2014 6:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víkend plný masopustního veselí. Tipy, kam vyrazit

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

První březnový víkend bude v mnoha městech republiky ve znamení masopustního veselí. Kterou slavnost si vybrat? Server Lidovky.cz přináší pět tipů.

Žižkovský masopust 2014

Již tradiční masopustní oslavy na pražském Žižkově proběhnou o víkendu 1. a 2. března a vyvrcholí v úterý 4. března masopustním průvodem. Návštěvníky čeká masopustní tržiště, staročeská zabijačka, desítky nastrojených maškar i bájné postavy ze žižkovské historie. Součástí veselí bude také doprovodný program. Vystoupí například hudební skupina Kašpárek v rohlíku, děti budou moci navštívit pásmo pohádek v kinu Aero, připraveny budou masopustní hody v hospodě u Vystřeleného voka a novinkou bude výstava fotografií Žižkov v parku Za Žižkovskou vozovnou.

Krocení klibny

Masopust v Kadani

Úderem desáté hodiny započne v sobotu 1. března celodenní masopustní slavnost v Kadani. Na náměstí bude zahájen trh, kde budou připraveny ukázky starých řemesel, zabijačkové hody i jiné pochutiny. Na pódiu se vystřídají kapely Motovidlo, Brass Band a Motovidlo. V jednu hodinu se vydá masopustní průvod přes radnici k mlýnu, kde se obřadně utopí Morana. Až do večera bude na náměstí pokračovat zábavný program.

ČTĚTE TAKÉ:

Masopustní průvod městem Jindřichův Hradec

V neděli 2. března se mohou zájemci vydat do Jindřichova Hradce a zúčastnit se tradičního masopustního průvodu centrem města. Procesí bude plné maškar, divadelníků a muzikantů. Po ukončení průvodu nebude chybět ani tradiční hodování a tancovačka. Mimo jiné proběhne i soutěž v pojídání jitrnic a pití piva.

Téma masopustu inspirovalo roztodivné dvojice. Svatba kozy a koníka.

Masopust v kouřimském skanzenu

Trochu jiný masopust zažijí návštěvníci skanzenu v Kouřimi v neděli 2. března od 10 do 16 hodin. Čeká je odborný výklad o tradicích masopustu, maskách i stolování. Jsou připraveny výtvarné dílny i zabijačka a točené pivo. Zájemci se mohou zúčastnit smažení a ochutnávky božích milostí nebo si vybrat z jiných tradičních masopustních pokrmů. Přichystány budou zvěřinové speciality, medovina, placky, nebo tatranské sýry.

Hlubočepský masopust

Masopustní průvod v pražských Hlubočepích se uskuteční v sobotu 1. března. Průvod je známý nápaditými maskami. Běžně můžete v procesí zahlédnout medvědy, vojáky i domácí skot. Odpoledne slavnost vyvrcholí přehlídkou masek a korunováním královny a krále masopustu a začne se tančit. Ve večerních hodinách se mohou dospělí těšit na masové speciality, víno a hudební doprovod.

ebrEliška Bramborová