Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víkend plný masopustního veselí. Tipy, kam vyrazit

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

První březnový víkend bude v mnoha městech republiky ve znamení masopustního veselí. Kterou slavnost si vybrat? Server Lidovky.cz přináší pět tipů.

Žižkovský masopust 2014

Již tradiční masopustní oslavy na pražském Žižkově proběhnou o víkendu 1. a 2. března a vyvrcholí v úterý 4. března masopustním průvodem. Návštěvníky čeká masopustní tržiště, staročeská zabijačka, desítky nastrojených maškar i bájné postavy ze žižkovské historie. Součástí veselí bude také doprovodný program. Vystoupí například hudební skupina Kašpárek v rohlíku, děti budou moci navštívit pásmo pohádek v kinu Aero, připraveny budou masopustní hody v hospodě u Vystřeleného voka a novinkou bude výstava fotografií Žižkov v parku Za Žižkovskou vozovnou.

Krocení klibny

Masopust v Kadani

Úderem desáté hodiny započne v sobotu 1. března celodenní masopustní slavnost v Kadani. Na náměstí bude zahájen trh, kde budou připraveny ukázky starých řemesel, zabijačkové hody i jiné pochutiny. Na pódiu se vystřídají kapely Motovidlo, Brass Band a Motovidlo. V jednu hodinu se vydá masopustní průvod přes radnici k mlýnu, kde se obřadně utopí Morana. Až do večera bude na náměstí pokračovat zábavný program.

ČTĚTE TAKÉ:

Masopustní průvod městem Jindřichův Hradec

V neděli 2. března se mohou zájemci vydat do Jindřichova Hradce a zúčastnit se tradičního masopustního průvodu centrem města. Procesí bude plné maškar, divadelníků a muzikantů. Po ukončení průvodu nebude chybět ani tradiční hodování a tancovačka. Mimo jiné proběhne i soutěž v pojídání jitrnic a pití piva.

Téma masopustu inspirovalo roztodivné dvojice. Svatba kozy a koníka.

Masopust v kouřimském skanzenu

Trochu jiný masopust zažijí návštěvníci skanzenu v Kouřimi v neděli 2. března od 10 do 16 hodin. Čeká je odborný výklad o tradicích masopustu, maskách i stolování. Jsou připraveny výtvarné dílny i zabijačka a točené pivo. Zájemci se mohou zúčastnit smažení a ochutnávky božích milostí nebo si vybrat z jiných tradičních masopustních pokrmů. Přichystány budou zvěřinové speciality, medovina, placky, nebo tatranské sýry.

Hlubočepský masopust

Masopustní průvod v pražských Hlubočepích se uskuteční v sobotu 1. března. Průvod je známý nápaditými maskami. Běžně můžete v procesí zahlédnout medvědy, vojáky i domácí skot. Odpoledne slavnost vyvrcholí přehlídkou masek a korunováním královny a krále masopustu a začne se tančit. Ve večerních hodinách se mohou dospělí těšit na masové speciality, víno a hudební doprovod.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.