Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vítkův Hrádek vítá poutníky už deset let. Výhled si zde užijete „za pakatel“

Zřícena hradu Vítkův Hrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zřícena hradu Vítkův Hrádek. | foto: Michaela Rozšafná, Lidovky.cz

Dojít na něj po svých či vyšlapat na jeho vrchol na kole vydá chvíli času a dost energie… O to víc ale potom ztuhlé nohy a orosená čela potěší širý výhled do Rakouska, na vrcholky Šumavy, malebné Novohradské hory, vzrostlé Alpy i okolí Lipna. Rozhledna a zřícenina hradu Vítkův Hrádek vábí návštěvníky z Čech, blízkého Rakouska i Německa.

Nejvýše položený český hrad s rozhlednou ve výšce 1053 metrů vdechne člověku ducha historie - Vítkovci ho založili ve 13. století - ale i současnost. Zpřístupněn veřejnosti byl teprve před deseti lety, po dlouhých šedesáti letech, díky činnosti občanského sdružení Vítkův Hrádek.

Uvnitř zříceniny Vítkův Hrádek.

Uvnitř zříceniny Vítkův Hrádek.

Z jeho vrcholu pohlédnete takřka „za pakatel“ do desetikilometrových dálek, aniž byste museli vystoupat na komerčně úspěšnější nedalekou rozhlednu v korunách stromů. Na rozdíl od ní se na Vítkův Kámen nedostanete jinak než pěšky či pod vrchol hradu autem. 

Lanovku zde nečekejte, příjemnou sedmikilometrovou procházku z obce Frýdava (Přední Výtoň) přes osadu Svatý Tomáš si ale i v letních teplotách díky všudypřítomnému lesu užijete. Jak praví slogan na tabuli v podhradí Hrádku, poutníci jsou zde vždy vítáni.

Na turisty čeká přivítání.

Na turisty čeká přivítání.

Pohled z věže, na kterou se na Vítkově Hrádku dostanete po dřevěném schodišti, patří k zážitkům, který byste si při návštěvě Lipenska neměli nechat ujít. 

Krásný výhled z rozhledny.

Krásný výhled z rozhledny.

Během roku na hrádku vzdáleném jen čtyři kilometry od rakouských hranic prožijete i zajímavé kulturní akce jako hudební country vystoupení, letní kino či tematické přednášky.

POHLEDNICE Z CEST

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...