Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za císařovnou Sissi i králem Ludvíkem. U Starnberského jezera nahlédnete do historie

Poutní místo u kaple v Bergu, kde bylo v roce 1886 nalezeno tělo krále Ludvíka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poutní místo u kaple v Bergu, kde bylo v roce 1886 nalezeno tělo krále Ludvíka... | foto: Michaela Rozšafná

Jako malé děvče pobíhala na jeho březích císařovna Sissi. Žil zde také bavorský král Ludvík II., který v jezeře dokonce ukončil život. Nad otázkou, zda šlo o vraždu či sebevraždu, se dodnes vznáší otazníky. U německého jezera Starnberg See vzdáleného 20 km od Mnichova se vedle historického těšte také na sportovní a turistické vyžití.

Obvod jezera činí 55 kilometrů, hravě ho tak za pár dní obejdete pěšky, za jeden den objedete po přilehlé cyklostezce na kole nebo za pár hodin autem. Rezervu si ponechte, v okolních městečkách a vesnicích se vyplatí zastavit a pokochat se malebnými stavbami, historickými skvosty i krajinou. 

Bavorský zámeček Possenhofen, kde vyrůstala císařovna Alžběta Bavorská neboli...

Bavorský zámeček Possenhofen, kde vyrůstala císařovna Alžběta Bavorská neboli Sissi.

Ve vzdálenosti kolem deseti kilometrů navštívíte na severu jezera města Starnberg (podle kterého dostalo název) a Possenhofen, kde vyrůstala císařovna Alžběta Bavorská. Za návštěvu stojí i přesto, že zdejší muzeum věnované Sissi je otevřeno jen ve vybraných hodinách, a stejnojmenný zámeček v soukromém vlastnictví je veřejnosti uzavřen zcela. Malé město s venkovským rázem a okolními bavorskými lesy na svém kouzle od dob dětství Sissi nic neztratilo.

Přístav v Possenhofenu u Starnberského jezera.

Přístav v Possenhofenu u Starnberského jezera.

Pár kilometrů za Possenhofenem dojedete kolem vody do Tutzingu, fotogenické vesničky, ve které při pohledu na Starnberské jezero ohromí nejedno oko výběžky Alp. Přírodní krásy skýtá také nedaleká rezidence Seeshaupt či někdejší bydliště již zmíněného krále Ludvíka II. Berg s přilehlým zámečkem. 

Ve zdejším lesíku se nachází i poutní místo s votivní kaplí a dřevěným křížem, které upomíná na Ludvíkovu záhadnou smrt v roce 1886. Panovník z rodu Wittelsbachů byl nazývám králem „pohádkovým“, podobně také při návštěvě „jeho“ kaple s výhledem na malebné jezero si budete připadat skoro jako v pohádce.

Na pietním místě v Bergu je zákaz vstupu do jezera, jinak si ale u Starnberského jezera užijete koupání v průzračné vodě i příjemný relax. Který - pravda - v letních měsících místy haní přeplněné pláže s dovolenkáři z celého světa.

POHLEDNICE Z CEST

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.